Polsko-niemieckie biuro rachunkowe – sposób na uzyskanie pomocy w kwestii podatków

Kobieta pracuje w polsko-niemieckim biurze rachunkowym

Samodzielne rozliczenie podatku od dochodów uzyskanych w Niemczech może być nie lada wyzwaniem dla osób, które zdecydowały się na emigrację zarobkową. Konieczność złożenia deklaracji podatkowej w obcym języku i zupełnie innych realiach księgowych bywa stresująca, dlatego też w takiej sytuacji pomocne może okazać się polsko-niemieckie biuro rachunkowe. Wykwalifikowany specjalista nie tylko bezbłędnie podliczy wszystkie kwoty, ale także przeprowadzi swojego klienta przez meandry niemieckiego systemu fiskalnego. Na czym polega wsparcie od biura rachunkowego dla Polaków za granicą i kiedy zacząć go szukać? Podpowiadamy.

Polski a niemiecki system podatkowy

Złożenie rozliczenia podatkowego w Niemczech opiera się na podobnej zasadzie, co spełnienie tego obowiązku w Polsce. Do wyznaczonego dnia należy przekazać do urzędu skarbowego (niem. Finanzamt) komplet dokumentów składający się z oświadczenia o dochodach, potwierdzań ewentualnych ulg, a w przypadku pracowników z Polski zatrudnionych w Niemczech – druku z polskiego fiskusa o rozliczeniu dochodów pozyskanych na terenie kraju. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest wyliczenie wysokości obowiązującego podatku i w tym miejscu dla wielu obcokrajowców zaczynają się schody.

Niemiecki system fiskalny opiera się na klasach podatkowych. Jest ich sześć, a do każdej przypisane zostają osoby o innej sytuacji osobistej i z różnymi zarobkami. Pierwsza dedykowana jest podatnikom rozliczającym się samodzielnie, bez małżonka i bez uwzględnienia dzieci na utrzymaniu. W drugiej znajdują się rodzice samotnie wychowujący potomstwo. Trzecia klasa podatkowa kierowana jest do osób w związkach małżeńskich, których partner lub partnerka zarabia dużo więcej – drugie automatycznie trafia wówczas do klasy piątej. W czwartej klasie podatkowej domyślnie znajdują się małżeństwa, a najbardziej opłaca się w niej pozostać, kiedy zarobki obojga są zbliżone. Szósta klasa podatkowa dedykowana jest pracownikom pozyskującym dochód z kilku miejsc jednocześnie.

Polsko-niemieckie biuro rachunkowe – kiedy się do niego zwrócić?

Klasy podatkowe nie są jedyną różnicą, która może przysporzyć problemów Polakom rozliczającym się w Finanzamcie. Poza koniecznością sprawdzenia swojej klasy i ewentualną zmianą, jeśli taka będzie możliwa, niemieccy podatnicy korzystają także z dużej liczby ulg podatkowych. Dzięki temu ostatecznie odprowadzony podatek jest niższy, a jego zwrot dużo bardziej atrakcyjny niż zwrot z fiskusa. Polsko-niemieckie biuro rachunkowe jest w stanie przeprowadzić audyt i dobrać najodpowiedniejsze dla Klienta ulgi, a z jego pomocą uzupełnić dokumentację potwierdzającą możliwość skorzystania z nich. Jeśli więc rozliczenie jest problematyczne, zwrócenie się do specjalisty sprawi, że zostanie ono przeprowadzone w prawidłowy sposób.

Na czym polega praca biura rachunkowego dla Polaków w Niemczech?

Jak już wspomniano, polsko-niemieckie biuro rachunkowe jest w stanie sprawdzić możliwości Klienta i przygotować rozliczenie w taki sposób, by jego ostateczny wynik był możliwie najkorzystniejszy. Ponadto biuro weryfikuje, czy klasa, do której został przypisany płatnik podatku, jest dla niego najlepszym rozwiązaniem. Jeśli warto ją zmienić, biuro wystąpi z takim wnioskiem. Profesjonalny księgowy dopilnuje również złożenia PIT-u w terminie, a także przeprowadzi ewentualną korektę, jeśli okaże się ona konieczna.

1 thought on “Polsko-niemieckie biuro rachunkowe – sposób na uzyskanie pomocy w kwestii podatków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.