Dlaczego tak trudno znaleźć pracownika produkcji? Co można na to poradzić?

Kobieta pracuje w firmie produkcyjnej

Nie wysokiej klasy specjaliści, nie managerowie, nie wyższa kadra kierownicza, ale właśnie pracownicy produkcji są dziś najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Problem w tym, że takich osób po prostu brakuje, co stanowi wielki paradoks polskiego rynku zatrudnienia. Przedsiębiorstwa w całej Polsce tygodniami nie są w stanie obsadzić wolnych stanowisk niewymagających specjalnych kwalifikacji. Co jest tego powodem? Skąd tak duże trudności w pozyskiwaniu pracowników produkcji? Jak można rozwiązać ten problem? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Bardzo niska stopa bezrobocia

Zacznijmy od najbardziej oczywistego powodu. Niska stopa bezrobocia (w samym Wrocławiu nie przekracza ona 3 procent, co formalnie nazywamy tzw. bezrobociem higienicznym) powoduje, że trwa zacięta rywalizacja o pracowników. Przedsiębiorcy nie mogą przebierać w ofertach, częściej są zmuszeni do aktywnego poszukiwania rąk do pracy, co na obecnym rynku także nie gwarantuje sukcesu. Zwłaszcza, że pewna grupa osób i tak nie jest zainteresowana podjęciem zatrudnienia.

Wojna na Ukrainie

Konflikt na terytorium naszych wschodnich sąsiadów bezpośrednio uderzył w polski rynek pracy, który od dłuższego czasu ratowali pracownicy z Ukrainy. Wielu z nich po rosyjskiej agresji wróciło do ojczyzny. Napływ Ukraińców do Polskie jest rekordowy, natomiast zauważmy, że w większości są to kobiety z dziećmi, osoby starsze, a więc – przynajmniej na początkowym etapie – bezproduktywne.

Niepewna sytuacja gospodarcza

Choć wciąż notujemy wzrost gospodarczy, to ogólna sytuacja na świecie, zwłaszcza w Europie, napawa nas wszystkich niepewnością. Póki co nie widać wzrostu bezrobocia, natomiast zdecydowanie wyhamowuje zjawisko rotacji w zatrudnieniu. Innymi słowy: mniej osób rozważa zmianę pracodawcy. Jeśli firma płaci na czas, warunki są dobre, to pracownicy w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej mniej chętnie decydują się na przejście do konkurencji.

Presja płacowa

Ważnym czynnikiem powodującym duże braki kadrowe na polskim rynku są rosnące oczekiwania płacowe. Dziś nawet niewykwalifikowani pracownicy niechętnie spoglądają na oferty z wynagrodzeniem na poziomie minimalnej krajowej. Z drugiej strony nie wszyscy pracodawcy mogą sobie pozwolić na oferowanie wyższych pensji i koło się zamyka.

Jak znaleźć pracownika produkcji, gdy kandydatów brakuje?

Przede wszystkim warto zacząć od poszukania profesjonalnego wsparcia. Obecna sytuacja na rynku zatrudnienia utrzymuje się od dłuższego czasu i na razie nic nie wskazuje na to, aby miała się poprawić. Dlatego radzimy skorzystać z pomocy doświadczonej agencji HR, która może odciążyć swojego klienta w procesie rekrutowania pracowników.

Nawiązanie współpracy z agencją jest o tyle dobrym pomysłem, że profesjonaliści mogą zaproponować nietypowe metody wzmocnienia zespołu swojego klienta – takie, których pracodawca wcześniej w ogóle nie brał pod uwagę.

Przykładem może być outsourcing pracowniczy. To usługa świadczona przez agencję pracy, która najpierw pozyskuje pracowników spełniających oczekiwania klienta, zatrudnia ich u siebie i oddelegowuje do konkretnego zakładu. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorcy, który m.in. nie martwi się sprawami płacowo-kadrowymi, oszczędza dzięki optymalizacji podatkowej, a przede wszystkim wzmacnia zespół wtedy, kiedy jest to rzeczywiście potrzebne.

Agencja pracy to nieocenione wsparcie w sytuacji, gdy na polskim rynku nie ma możliwości szybkiego pozyskania pracowników produkcji i trzeba się za nimi rozejrzeć poza granicami naszego kraju. Tutaj radzimy poszukać agencji mającej doświadczenie w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu, która zajmuje się tym w sposób kompleksowy, biorąc na siebie również kwestie związane z legalizacją pobytu i pracy w Polsce.

Jedną z najlepiej ocenianych agencji HR we Wrocławiu i regionie jest Crew For You. Agencja oferuje m.in. outsourcing pracowniczy i kadrowo-płacowy, doradztwo HR czy rekrutację stałą. Z całą ofertą Crew For You możesz się zapoznać na stronie https://crewforyou.pl/.

Więcej o tym, jak zwiększyć swoje szanse na pozyskanie pracownika produkcji w obecnych realiach rynkowych, przeczytasz w artykule na stronie https://crewforyou.pl/pracownik-produkcji-we-wroclawiu-jak-go-znalezc-gdy-rynek-jest-mocno-przebrany/.

1 thought on “Dlaczego tak trudno znaleźć pracownika produkcji? Co można na to poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.