Jak wybrać nagrody do programu lojalnościowego?

Zapakowane prezent do programu lojalnościowego

Artykuł partnera.

Programy lojalnościowe są bezpośrednio związane z nagrodami, które uczestnicy otrzymują za zgromadzenie określonej puli punktów lub samo przystąpienie do programu. Są dla nich motywacją do podejmowania się konkretnych działań – zakupu, polecenia i rekomendacji, udziału w konkursie czy rozwiązania quizu. Wybór nagrody stanowi często wyzwanie dla organizatora, ponieważ musi ona być satysfakcjonująca dla uczestnika i jednocześnie odpowiadać budżetowi firmy. Jak połączyć te dwa aspekty?

Nagroda w programie lojalnościowym konkretną wartością dla uczestnika

Benefity w programie lojalnościowym muszą być przede wszystkim atrakcyjne dla uczestników. To podstawa jego motywacji. Jeśli zaoferujesz im konkretną wartość odpowiadającą ich nawykom zakupowym i preferencjom, ich zaangażowanie w programie lojalnościowym wyraźnie wzrasta. Wyobraź sobie, że prowadzisz salon fryzjerski i planujesz uruchomić program lojalnościowy. Z perspektywy klienta atrakcyjniejszą dla niego nagrodą będzie darmowa usługa zabiegu nawilżania włosów niż kubek czy koszulka. Zarządzając restauracją, lepiej jest zdecydować się na specjalną kartę dań tylko dla uczestników programu niż kupon rabatowy do sklepu z zabawkami dziecięcymi. Tak, nagrody powinny odpowiadać specyfice Twojego biznesu i nawykom Twoich klientów.

Uczestnik programu lojalnościowego musi mieć poczucie, że otrzymuje od Ciebie konkretną wartość, coś cennego i wyjątkowego, co jest podziękowaniem za jego zaangażowanie. Darmowa usługa w salonie fryzjerskim pomoże mu jeszcze lepiej zadbać o swoje włosy, a specjalne menu w restauracji umożliwi degustację dań, które nie są dostępne dla wszystkich.

Twój budżet i możliwości, a nagrody w programie lojalnościowym

Benefity dla uczestników programu lojalnościowego nie mogą uszczuplać budżetu firmowego. Zastanów się więc, jaki budżet możesz przeznaczyć na wdrożenie i realizację programu, jaką jego część jesteś w stanie przeznaczyć na nagrody. To pomoże Ci również zaplanować system zbierania punktów przez uczestników. Programy lojalnościowe powinny na siebie zarabiać. Jeśli wiesz, że nie możesz sobie pozwolić na drogie nagrody rzeczowe, zdecyduj się na kody rabatowe na zakup swoich produktów lub usług. Zaplanuj budżet tak, aby wydatki nie przewyższały dochodów. W przeciwnym razie Twój program lojalnościowy może stać się obciążeniem dla Twoich firmowych finansów.

Rodzaje nagród w programach lojalnościowych

Znając nawyki zakupowe swoich klientów oraz ich preferencje, a także mając ustalony budżet na swój program lojalnościowy, możesz zastanowić się nad konkretnymi nagrodami:

  • Nagrody rzeczowe – sprawdzają się w przypadku sklepów stacjonarnych i usług świadczony na miejscu. Są to przedmioty namacalne, które można dotknąć i spożytkować do konkretnych celów. Dla wielu klientów to duży aspekt motywacyjny
  • Vouchery online – to z kolei benefity, które świetnie sprawdzają się w e-usługach. Uczestnicy programu nie muszą czekać na odbiór nagrody w punkcie lub też jego wysyłkę. Po osiągnięciu określonego progu punktowego, otrzymują voucher do wykorzystania u jednego z Twoich partnerów. Mogą to zrobić od razu, co podtrzymuje ich satysfakcję i zadowolenie z osiągniętego celu, a nawet je potęguje
  • Kody rabatowe – pozwalają uczestnikom programu poczuć, że kupując u Ciebie, oszczędzają. Im częściej korzystają z Twoich usług, tym mają większą szansę na otrzymanie kodu rabatowego pozwalającego im obniżyć cenę koszyka bez utraty jego wartości
  • Przywileje i benefity niematerialne – dzięki nim uczestnik programu lojalnościowe może poczuć się wyróżniony. Takie benefity stosuje się w branży usługowej, np. w restauracjach, hotelach, salonach kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Pomimo, że takiej nagrody nie można dotknąć, sprawia ona, że klient czuje się lepiej. Ma pierwszeństwo rezerwacji, prywatną obsługę kelnerską czy też możliwość przechowywania opon sezonowych bez dodatkowej opłaty

Mając już nagrody, musisz je udostępnić uczestnikom programu lojalnościowego, np. w postaci wirtualnego katalogu. Potrzebujesz także narzędzia, które będzie automatycznie przeliczało punkty i przyznawało za nie nagrody. Poza tym zadbaj o to, aby wybrany przez Ciebie system pozwalał na kontrolowanie stanów magazynowych nagród i sterowanie limitami ich zamówień. Te opcje dostępne są na platformie Loyalty Starter.

Małe i duże nagrody w programach lojalnościowych

W programach lojalnościowych kluczowe jest podtrzymywanie motywacji uczestników cały czas na tym samym poziomie. Długie zbieranie punktów bez wyraźnych efektów może skutkować obniżeniem poziomu zaangażowania. Aby tego uniknąć, warto jest uwzględnić też mniejsze benefity, które będą pewnego rodzaju dodatkiem do głównej nagrody. Przykładowo w kawiarni może być to darmowa kawa do ciasta przy 5 wizycie, a w salonie fryzjerskim 10% zniżki na zabieg.

Z założenia programy lojalnościowe mają wspierać przywiązanie klienta do marki. Aby tak było, musi on dostrzegać korzyści z takiej długofalowej współpracy. Benefity powinny być dla niego motywacją, a więc dobrze zastanów się nad ich wyborem. Niech będą bodźcem angażującym i motywującym, który skutkuje zadowoleniem i satysfakcją klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.