Internet dla firm. Na jakie rozwiązanie postawić?
Biorąc pod uwagę olbrzymi postęp w zakresie cyfryzacji biznesu, dostęp do szybkiego Internetu jest obecnie dla przedsiębiorstw czynnikiem kluczowym. Przy czym rozwiązań w tym zakresie jest kilka. Największy wybór mają przedsiębiorstwa z siedzibami zlokalizowanymi w miejscach wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę, czyli dużych miastach i regionach typowo przemysłowych lub biznesowych. W innym przypadku dostępność poszczególnych rozwiązań jest czasami ograniczona. Co dokładnie mamy do wyboru i na co warto postawić?
Internet firmowy – rodzaje i parametry
Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa to przede wszystkim bezproblemowa realizacja wszystkich procesów, jakie w nim zachodzą. Współczesny świat staje się coraz bardziej wirtualny i na taki model działania musi przejść szeroko pojęty biznes. Tym samym coraz więcej procesów realizowanych jest zdalnie z wykorzystaniem sieci internetowej. I tutaj pojawia się internet dla firm. Tak jak w przypadku internetu domowego, tak i tutaj mamy do wyboru kilka rozwiązań. Jednak o ile do użytku prywatnego mogą wystarczyć rozwiązania standardowe, o tyle w przypadku firmy niekoniecznie.
Ogólnie mamy kilka technologii, za których pośrednictwem realizowana jest usługa dostępu do sieci rozległych. I są to:
- sieć przewodowa:
- sieć telekomunikacyjna standardowa
- sieć kablowa (telewizyjna)
- sieć telekomunikacyjna światłowodowa
- sieć bezprzewodowa
- sieć radiowa (tzw. internet radiowy)
- sieć komórkowa (np. GSM/LTE, 5G)
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że w przypadku internetu dla firm najlepszym wyjściem jest internet szerokopasmowy dostępny za pośrednictwem światłowodu. Niestety nadal w Polsce istnieją regiony, gdzie infrastruktura światłowodowa nie sięga. W takiej sytuacji przy wyborze internetu dla swojej firmy należy kierować się przede wszystkim:
- prędkością transferu danych (wysyłania i pobierania)
- bezpieczeństwem połączenia (korzystanie z usług zaufanych operatorów)
- niezawodnością połączenia (ograniczenie możliwości awarii czy zakłóceń)
- wartością ping (jakość i stabilność połączenia – im mniejszy ping, tym mniejsze opóźnienia transferów)
Tym samym, jeśli mamy do wyboru łącze przewodowe, z reguły będzie ono lepsze i bezpieczniejsze niż łącze radiowe czy LTE. Natomiast w przypadku technologii bezprzewodowej wiele zależy od warunków lokalnych, które trzeba dokładnie przeanalizować.
Internet dla firm – łącza szerokopasmowe
Szerokopasmowy Internet, który dostępny jest poprzez światłowody, to obecnie najlepsza technologia internetowa. Za jej pośrednictwem można korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań IT, które stają się powoli koniecznością.
Internet dla firm bazujący na światłowodach to:
- O wiele szybszy transfer danych – sięgający 1 GB/s, a nawet więcej!
- Możliwość budowania w pełni bezpiecznych korporacyjnych sieci rozległych (WAN IT VPN oraz E-LAN VPLS).
- Ciągłość i bezpieczeństwo połączenia.
- Możliwość korzystania z zaawansowanych rozwiązań chmurowych.
Podsumowując, jeśli tylko istnieje możliwość skorzystania z szerokopasmowego internetu dla firm, to jest to najlepsza opcja z możliwych.
Świetny artykuł!