Jak być asertywnym w pracy i wyznaczać granice – 10 cennych porad

Asertywna młoda kobieta na tle białej ściany

Najczęściej asertywność łączymy z umiejętnością mówienia „nie”. To jest oczywiście prawdą, jednak musimy pamiętać, że asertywność nie zamyka się tylko w tym jednym aspekcie. Szczególnie ważna jest asertywność w pracy. I dodatkowo niekiedy bardzo trudna. Umiejętność stawiania granic to jednak niewątpliwie ważny element w budowaniu relacji z ludźmi.

Czym dokładnie jest asertywność? Jak być asertywnym w pracy? Jak wyznaczać granice? Jak wyćwiczyć w sobie bycie asertywnym? Jakie cenne porady w kontekście asertywności należy znać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest asertywność i co warto o niej wiedzieć?

Najprościej rzecz ujmując, asertywność to umiejętność wyrażania własnej opinii oraz obrona własnych przekonań. Działania te podejmowane są w sposób otwarty i jednocześnie kulturalny. Nie naruszają praw innej osoby.

Asertywność to niejako klucz do wyznaczania oraz utrzymywania granic w relacjach między ludźmi. Zazwyczaj jeśli nie zgadzamy się z jakimś zdaniem albo opinią, to albo się denerwujemy, albo przysłowiowo „podkulamy ogon” i przytakujemy. Ani jedno, ani drugie zachowanie nie jest reakcją odpowiednią. Nasze relacje przez to bardzo często stają się toksyczne.

Asertywna młoda kobieta siedząca przy białym biurku w pracy i pracująca na komputerze
Źródło: Pexels

Asertywność niewątpliwie wymaga od nas ogromnego zaangażowania oraz ćwiczeń i pracy nad sobą. Niełatwo jest opanować tę sztukę. Warto jednak wiedzieć, że to, iż się z czymś nie zgadzamy i wyrażamy swoje zdanie, nie oznacza, że jesteśmy niekulturalni czy niegrzeczni. W takich sytuacjach należy postępować zgodnie ze sobą i swoimi przekonaniami. Szczególnie wówczas jeśli musimy poświęcić coś kosztem zadowolenia drugiej osoby.

Warto jednak wiedzieć, że asertywność w żadnym razie nie oznacza egoizmu. To przecież szacunek dla samego siebie, o który należy dbać i się o niego troszczyć. Bycie asertywnym to bardzo efektywna strategia życiowa. Nie tylko w przypadku życia prywatnego, ale również w pracy zawodowej. Asertywność to najbardziej jasna forma wyznaczania granic.

Jak ćwiczyć asertywność? Ćwiczenia oraz porady

  • Przede wszystkim należy przyswoić sobie pewne stwierdzenia i używać je regularnie w odpowiednich sytuacjach. Na przykład: moim zdaniem, rozumiem twoje stanowisko ale, uważam że, co ty o tym sądzisz?, jak czujesz?. Właśnie od tych zwrotów zaczynaj swoje zdania.
  • Wypisz swoje mocne strony. To niewątpliwie pozwoli ci się poczuć bardziej pewnie siebie. Da ci odczucie ważności tego, o czym mówisz.
  • Spisz wszystkie swoje przekonania i wartości, które są dla ciebie ważne i niepodważalne. Dzięki temu będziesz pamiętać, czego chcesz bronić.
  • Mów głośno o swoich potrzebach i nie wstydź się ich.
  • Musisz mieć świadomość tego, że możesz spotkać się z oporem innych, z którymi rozmawiasz. Dzięki tej świadomości nie dasz się zbić z tropu.
  • Ćwicz w codziennych drobnych wybranych sytuacjach. Nie od razu staniesz się asertywny, ale pamiętaj, że podstawa to praktyka.
  • Nie przepraszaj, jeśli nie masz za co.
  • Proste decyzje staraj się przekazywać w prosty sposób.
  • Myśl o innych ludziach, ale oczywiście nie za wszelką cenę. Gdy ktoś chce przełożyć spotkanie a ty nie, to powiedź, że rozumiesz, ale nie chcesz tego robić.
  • Wyobrażaj sobie momenty, kiedy bycie asertywnym jest trudne. Zaprojektuj sobie w głowie gotowe odpowiedzi.

Jak być asertywnym w pracy?

  • Proś o to, czego chcesz, ale nie wymagaj tego.  Możesz w pracy poprosić o coś swojego pracownika, ale wiedz, że ma on prawo odmówić. Nie możesz na przykład wymagać od niego pracy po godzinach pracy.
  • Miej oraz wyrażaj swoje zdanie. Nasz pracodawca może myśleć inaczej, ale to nie oznacza, że ty nie możesz wyrazić swojego. Zrób to kulturalnie. Mas do tego prawo.
  • Podejmuj własne decyzje i ponoś ich skutki. Pamiętaj, że gdy popełnisz jakiś błąd, zastanów się, co zrobić, żeby nie robić tego w przyszłości. Odpowiadaj za swoje złe decyzje.
  • Pamiętaj, że nie wiedzieć, nie oznacza od razu nie rozumieć. Nikt nie musi wiedzieć wszystkiego. Asertywność umożliwia nam komunikowanie, że czegoś nie jesteśmy pewni i potrzebujemy pomocy.
  • Wykorzystuj prawo do swojej prywatności. Każdy z nas pracuje. Ale weekendy wykorzystuj jedynie do odpoczynku i przeznaczaj wolny czas dla rodziny. Pamiętaj, że masz prawo nie przyjść wtedy do pracy, mimo że szef oczekuje innego zachowania. Możesz decydować o sobie, a komunikowanie o potrzebie odpoczynku nie jest niczym złym.
Małżeństwo podczas spaceru z psem odpoczywający od pracy
Źródło: Pexels
  • Decyduj, czy chcesz angażować się w problemy innych, czy nie. Okazuje się, że wiele cennego czasu marnujemy na rozmowy z kimś, z kim w ogóle nie chcemy rozmawiać, ani słuchać o jego problemach. Gdy nie czujesz się z tym komfortowo, to po prostu tego nie rób i nie angażuj się w te problemy. Ty również zacznij rozmawiać o rozwiązaniu problemu, a nie trać czasu na narzekanie.
  • Korzystaj ze swoich praw. W pracy masz ich wiele. Nie bój się z ich korzystać, pamiętaj, że to twój przywilej.
  • Zmieniaj zdanie, gdy tego potrzebujesz. Zmiana swojego zdania czy stanowiska, to nic złego. Każdy ma do tego prawo. Ważne, aby kulturalnie o tym poinformować.

1 thought on “Jak być asertywnym w pracy i wyznaczać granice – 10 cennych porad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.