Relokacja pracowników – czego należy oczekiwać od pracodawcy?
Firmy coraz częściej zatrudniają osoby mieszkające poza ścisłą lokalizacją przedsiębiorstwa. W znacznej mierze wynika to z zapotrzebowania na specjalistów z wielu branż, którzy nie są dostępni w najbliższej okolicy. Aby ich zachęcić, pracodawcy oferują takim pracownikom różne dodatki relokacyjne. Przyjęcie stanowiska w innej miejscowości nierzadko pozwala na zdobycie wyższego wynagrodzenia, a także daje szanse pracy w prestiżowej firmie.
Podjęcie decyzji o relokacji
Na relokację najczęściej decydują się stosunkowo młodzi pracownicy, którzy nie mają jeszcze zobowiązań rodzinnych. Z reguły są to osoby krótko po studiach i bez doświadczenia, nierzadko pochodzące z mniejszych miejscowości. Relokacja brana jest pod uwagę także przez bardziej dojrzałych pracowników, którzy mają dokładnie zaplanowaną karierę zawodową. Większość kandydatów najchętniej wybiera większe miasta, ponieważ zapewniają one większe szanse zdobycia atrakcyjnej posady w aglomeracjach biznesowych. Zainteresowanie relokacją jest ściśle powiązane z samym nastawieniem do zmian zawodowych, jednak w niektórych branżach stanowi ona praktycznie nieodłączną część pracy. Dotyczy to chociażby budownictwa. Duże inwestycje są realizowane w całej Polsce, co zachęca pracowników do relokacji i udziału w wielu różnych projektach.
Formy pomocy od pracodawcy
Pracodawcy oferują różne formy wsparcia dla pracowników, w przypadku których zmiana pracy wymaga przeprowadzki. W wielu przypadkach pomoc ma postać całego pakietu relokacyjnego. Firmy najczęściej zapewniają bonus pieniężny, który stanowi określoną kwotę w wysokości od jednej do nawet kilku pensji przyszłego pracownika. Pracodawca może pokryć opłaty za wynajem mieszkania przez ustalony okres czasu, a także zapewnić wsparcie przy znalezieniu apartamentu w nowej lokalizacji. Z relokacją często wiąże się też wyższe wynagrodzenie podstawowe, co częściowo rekompensuje koszty wynikające z przeprowadzki. Pracownicy nierzadko mogą również liczyć na opłacenie noclegów w hotelu do momentu znalezienia stałego kwaterunku. W niektórych przypadkach, pracodawca zapewnia dostęp do służbowego samochodu. Relokacja może też uwzględniać możliwość pracy zdalnej, np. raz w tygodniu.
Wymagania pracowników
Jeżeli od pracownika wymagana jest zmiana miejsca zamieszkania, może on negocjować z pracodawcą dodatkowe formy wsparcia. Dotyczy to chociażby dofinansowania do wydatków związanych z codziennym utrzymaniem czy też okresu, w którym wypłacane będzie wyższe wynagrodzenie. W przypadku kandydatów zagranicznych, potencjalny pracownik może oczekiwać pomocy z działaniach związanych z organizacją wizy. Wielu pracowników pozostaje jednak niechętnych do relokacji, co wynika chociażby z poczucia wysokiej stabilizacji w obecnym miejscu pracy. Oferty mogą być odrzucane również z uwagi na samą lokalizację, które nie spełnia oczekiwań kandydatów. Istotnym czynnikiem pozostają kwestie mieszkaniowe. Dla pracodawcy najlepszym rozwiązaniem jest korporacyjny wynajem apartamentów, który w Gdańsku oferuje BH Rent Apartments. Poszczególne obiekty są nowocześnie urządzone, a także w pełni wyposażone. Wynajem mieszkań dla firm jest też możliwy na elastyczne terminy, co stanowi niemałą zaletę.
Relokacja a przepisy
Kandydaci na poszczególne stanowiska bardzo często nie są do końca przekonani do relokacji. Jeżeli potencjalny pracownik nigdy nie myślał o przeprowadzce i wręcz wyklucza takie rozwiązanie, nie należy go do niego namawiać w procesie rekrutacyjnym. Jeżeli relokacja dotyczy osoby już zatrudnionej, z reguły musi ona wyrazić zgodę na przeniesienie. Aby była możliwa bez akceptacji pracownika, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Czas relokacji może też ulec wydłużeniu, jeżeli przyczyny leżą po stronie zatrudnionego. Pracodawca musi zawsze stosować się do procedur regulujących w zakresie tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które pracownik może zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli nie wystąpi sprzeciw przed relokacją po upływie terminu, automatycznie jest to uznawane za zgodę na nowe warunki.