Jak kupić akcje?

Kilka komputerów na których kupowane są akcje

Obecnie mamy do czynienia z dużymi spadkami notowań akcji na giełdzie. Osoby, które zainwestowały w spółki, których akcje obecnie lecą na łeb, na szyję, przeżywają trudny moment. Nie wiadomo czy i jak długo potrwa powrót do wcześniejszych wyników. Ci którzy, dopiero planują grać na giełdzie – w bessie upatrują okazji. Rzeczywiście, mogą mieć rację, jednak tego dzisiaj nikt nie jest w stanie zagwarantować. Jeśli jednak decyzja zapadła, podpowiadamy: jak w obecnych czasach kupić akcje?

Akcje notowane na giełdzie można kupić samodzielnie poprzez złożenie zlecenia za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Po dodaniu środków na konto, można  bez żadnych problemów kupować wybrane akcje. Sama procedura zakupu jest prosta, jednak największą trudność sprawia ocena potencjału akcji. Wtedy pojawia się zasadnicze pytanie o przyszłą wartość inwestycji, na które niełatwo znaleźć odpowiedź nawet ekspertom.

Bessa na warszawskiej giełdzie trwa od początku roku. Jak informuje serwis parkiet.com, w wyniku ostatniej fali spadkowej WIG pogłębił tegoroczną stratę do ok. 32 proc., a od szczytu hossy z jesieni na poziomie 75 tys. pkt oddalił się już o ponad o 38 proc. (o ok. 28 tys. pkt). Z kolei wskaźnik największych spółek WIG20 w tym roku zniżkował o ponad 37 proc., a od szczytu hossy stracił ponad 43 proc. (ponad 1000 pkt).

Warto przypomnieć, że w przeszłości mieliśmy do czynienia z jeszcze większymi spadkami. W latach 2000–2002 i 2018–2020 wskaźniki WIG stracił niemal połowę swojej wartości, a podczas kryzysu z lat 2007-2009 było to aż 68 proc. – wynika z analizy serwisu parkiet.pl.

Dlatego w obecnych czasach, o wiele bardziej ryzykowny jest samodzielny wybór spółek. Alternatywą  jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, takich jak np. fundusze akcji. Specjaliści, którzy mają ogromne doświadczenie i na bieżąco śledzą notowania, potrafią  z większym prawdopodobieństwem ocenić przyszły potencjał spółek i wybrać akcje, których wartość może wzrosnąć. Nigdy jednak nie ma całkowitej pewności co do powodzenia inwestycji, dlatego określa się je jako „ryzykowne”.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.