Dlaczego warto posiadać dobry plan marketingowy?

Tworzenie dobrego planu marketingowego

Artykuł partnera.

Przygotowanie dobrego planu marketingowego wymaga czasu. Warto jednak wstrzymać się z działaniem i wyznaczyć cele oraz poszczególne kroki zmierzające do ich zrealizowania. Plan to podstawa przyszłych działań firmy. Jak go przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest plan marketingowy?

Wielu przedsiębiorców chce od razu przejść do czynu, bez tracenia cennego czasu na niepotrzebne teoretyzowanie. Wybierają aktywne działanie zamiast snucia planów i ślęczenia nad tabelkami. Jednak czasem warto na chwilę się zatrzymać i opracować swój własny plan działania, tak by możliwie najszybciej i najłatwiej osiągnąć wyznaczone cele. Jednym z planów, które warto przygotować dla firmy, jest plan marketingowy. Taki dokument zazwyczaj bazuje na konkretnej strategii działań marketingowych i określa bieżące cele biznesowe dla pracowników, przy uwzględnieniu obecnej sytuacji rynkowej.

W planie marketingowym znaleźć można przede wszystkim cele, podzielone na kilka kategorii np. cele krótkoterminowe i długoterminowe do zrealizowania z wykorzystaniem konkretnych środków budżetowych. Łatwiej określić cele możliwe do zrealizowana w ograniczonym, stosunkowo krótkim przedziale czasu, znając poczynania konkurencji. Ogólnie można powiedzieć, że plan działań marketingowych odpowiada na pytania, jak dokładnie działać, kiedy i gdzie.

Plan marketingowy

Dlaczego plan działania jest ważny dla działu marketingu?

Każdy plan działań marketingowych posiada swoją strukturę, wpisuje się w założenia strategii marketingowej i jest dostosowany do aktualnej sytuacji rynkowej. Warto też zaznaczyć, że plan działań marketingowych musi być zorientowany na konkretne cele biznesowe, a do tego musi być oparty o ściśle określony budżet. Przygotowując plan, nie można pominąć tak kluczowych elementów, jak:

  • Cele operacyjne, uwzględniające aktualną sytuację rynkową i wyniki analiz marketingowych,
  • Analiza konkurencji bezpośredniej i dalszej,
  • Harmonogram, w którym poszczególne działania są umiejscowione w czasie,
  • Wykorzystanie narzędzi do monitorowania realizacji celów,
  • Budżet na realizację przyjętych założeń.

Różnica między tym, czym jest plan marketingowy, a strategia marketingowa polega na elastyczności. Strategia jest w miarę sztywna, natomiast plan marketingowy powinien być na tyle elastyczny, aby móc modyfikować go w zależności od zaistniałych w trakcie bieżącej działalności potrzeb.

Zamiast chaosu – spójny harmonogram działań

Plan marketingowy to tak naprawdę oręż firmy w bitwie o pozycję na rynku. Stale zaostrzająca się konkurencja, dlatego niektórzy specjaliści marketingu porównują swoją pracę do działań zwiadowcy na polu bitwy. Wymagania klientów rosną, walka cenowa staje się coraz bardziej agresywna, a powstawanie licznych substytutów towarów i usług sprawia, że marketing ma niebagatelne znaczenie w każdej branży. Dziś nie wystarczy mieć produktów i kanałów dystrybucji. Bez dobrego planu trudno dotrzeć do konsumentów i przekonać ich do zakupów. Jak przygotować dla swojej firmy najlepszy plan? Na portalu MarketingLink.pl znajdziemy więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.