Storytelling skutecznym przekazywaniem wiedzy w pracy nauczyciela
Jak zaangażować znudzonego ucznia do słuchania przekazywanej wiedzy podczas lekcji? Co zrobić, aby wzmocnić swoją pozycję? Odpowiedzią na te pytania jest storytelling. To skuteczne tworzenie opowieści i jednoczesne przykuwanie uwagi ze strony odbiorców. Aby robić to jak najlepiej, warto rozwinąć swoje umiejętności. Gwarantują to nowoczesne szkolenia dla nauczycieli. Zobacz, dlaczego warto.
Czym jest storytelling?
Storytelling, zgodnie z tłumaczeniem z języka angielskiego, jest tworzeniem opowieści, które mają na celu zaangażować odbiorców. Może być stosowany na wiele sposobów, np. słownie podczas konferencji, spotkań biznesowych, a nawet pogawędek wśród znajomych. Storytelling to też skuteczne przekazywanie puenty z pomocą historii na dany temat, która może być opisana w formie artykułu czy wpisu w social mediach.
Przekaz może skupiać się na autobiograficznych opowieściach, a także na podstawie fikcyjnych zdarzeń. Z reguły są w nich bohaterowie, konkretny kontekst, fabuła oraz akcja, która prowadzi do pewnych konkluzji. Czasem storytelling przybiera formę jednoosobową, a innym razem jest to opowieść przekazywana w trzeciej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej.
Dużym plusem jest to, że wiedza lub sam klucz przekazu nie jest przekazywany wprost. Właśnie dlatego tak świetnie sprawdza się w marketingu oraz nauczaniu. Storytelling opiera się na emocjach, uczuciach i przeżyciach, odwołuje się do realnych potrzeb uczniów lub potencjalnych klientów, dlatego jest dość subtelną formą przekazywania informacji. Można też powiedzieć, że podczas opowiadania, tworzy się więź między nadawcą a odbiorcą danego komunikatu. To skuteczna forma, o którą warto dbać w różnych branżach.
Trudne może jednak okazać się opowiadanie historii, jeśli nigdy wcześniej nie miało się styczności z taką formą przekazu. Warto stawiać na praktykę oraz specjalne szkolenia dla nauczycieli, marketingowców czy innych osób, które chcą wywołać dane emocje.
Jaką rolę pełni storytelling w pracy nauczyciela?
Znasz reakcje uczniów na odczytywanie fragmentów podręcznika i definicji? Storytelling pełni tu ogromnie ważną rolę i ma realny wpływ na przyswajanie wiedzy, nawet tej najtrudniejszej. Właśnie dlatego jest cenną umiejętnością nauczycieli już od pierwszych klas szkoły podstawowej.
Przede wszystkim, wywołuje konkretne emocje. Może to być śmiech, radość, wrażliwość, a także zdziwienie czy nawet niedowierzanie. Uczniowie nie zapamiętują konkretnych informacji, tylko to, co się z nimi łączy, a w ich głowie pojawia się obraz całej sytuacji. Opowiedziana historia powinna być autentyczna i interesująca, tylko wtedy odniesie swój cel w kontekście nauczania.
Kursy dla nauczycieli uczą ustalać przekaz, czyli planować dobre wykorzystanie storytellingu. Pozwala stosować takie metody nauki, które działają na uczniów, w zależności od ich wieku czy też przedmiotu nauczania. Wzmacniają autentyczność i autorytet opiekuna, a także budują więź z widownią. Szkolenia dla nauczycieli są skuteczną opcją na poszerzenie swoich umiejętności. W efekcie, uczniowie łatwiej będą przyswajać wiedzę.
Szukałam właśnie takich informacji – dziękuję!