Jak działają kantory wymiany walut?

Tablica wyświetla ceny walut w kantorze

Artykuł partnera.

Kantory to przedsiębiorstwa, które specjalizują się w wymianie waluty polskiej na walutę zagraniczną oraz waluty zagranicznej na złotówki. Podobne usługi świadczą również banki, jednak często oferują one znacznie niższe ceny skupu i sprzedaży. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z pośrednictwem w kupnie i sprzedaży waluty. Jak działają tradycyjne kantory i kantory online? Wyjaśniamy.

Co warto wiedzieć na temat działalności kantorów?

Kantor jest przedsiębiorstwem, w którym możemy dokonać wymiany różnych walut. Często korzystamy z jego usług np. przed zagranicznymi wyjazdami, zanim opłacimy ratę kredytu w obcej walucie, a także inwestując oszczędności na rynku walutowym. Przewalutowanie posiadanych oszczędności lub pieniędzy przeznaczonych na spłatę kredytu pozwala uniknąć m.in. strat związanych z wysoką inflacją oraz zaoszczędzić na kosztach transakcji, bo banki zwykle pobierają dużo wyższą prowizję. Do niedawna można było korzystać jedynie z tradycyjnych kantorów, jednak obecnie coraz większą popularnością cieszą się usługi wymiany walut, które są świadczone online. Kantory zapewniają możliwość wymiany waluty po różnym kursie. Różnicę pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty nazywamy spreadem. Stanowi on dochód operatorów transakcji walutowych. Wysokość spreadu różni się w zależności od kantoru, dlatego warto przed wymianą waluty zapoznać się z ofertą kilku punktów wymiany walut. Atrakcyjne ceny i liczne udogodnienia podczas wymiany walut oferuje kantor CENT z siedzibą we Wrocławiu i Opolu, w którym wymienimy również walutę online.

Jak przebiega wymiana waluty w tradycyjnym kantorze?

Udając się do kantoru, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób przebiega transakcja wymiany waluty. Nie jest ona skomplikowana – jeżeli chcemy wymienić niewielką sumę pieniędzy, to możemy zrobić to w „okienku” – wystarczy sprawdzić aktualne kursy walut i poinformować kasjera o tym, jaką walutę chcemy kupić lub sprzedać. Przy większych transakcjach, które wcześniej można umówić, kantory oferują możliwość wymiany pieniędzy w specjalnym, doskonale zabezpieczonym i gwarantującym prywatność pomieszczeniu. Niektóre kantory oferują także możliwość np. rezerwacji kursu przed wymianą waluty oraz jego negocjacji.

Jak przebiega wymiana waluty w kantorze internetowym?

Możliwość wymiany waluty online jest dla wielu osób sporym ułatwieniem. W przypadku kantoru internetowego wymiana waluty przebiega w nieco inny sposób niż w siedzibie firmy. Przede wszystkim musimy utworzyć swoje konto klienta, czyli zarejestrować się na stronie internetowej kantoru. Następnie wyliczamy, ile pieniędzy chcemy wymienić na określoną walutę, zlecamy wymianę, wpłacamy pieniądze i oczekujemy na przelew zwrotny. Ważne: nie wszystkie kantory internetowe muszą obsługiwać przelewy natychmiastowe do naszego banku, dlatego warto przed dokonaniem transakcji zapoznać się z listą obsługiwanych placówek bankowych. Jeżeli naszego banku nie ma na liście kantoru, to przelew może dotrzeć do nas z opóźnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.