Bankowość elektroniczna – czemu warto skorzystać?
Postęp technologiczny sprawił, że coraz częściej w swoim codziennym życiu korzystamy z nowoczesnych form operowania naszymi finansami. Bankowość internetowa, o której mowa, ma wiele zalet, dzięki którym cieszy się dużą popularnością wśród różnych grup klientów.
Bankowość elektroniczna – definicja
Według najbardziej popularnych definicji bankowość elektroniczną możemy określić jako usługę oferowaną przez bank, w ramach której klientowi udostępniany jest dostęp do rachunku przy wykorzystaniu różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Zaliczamy do nich m.in. komputer stacjonarny, laptop, tablet, telefon komórkowy, bankomat czy też terminal płatniczy. Cechą wspólną tego typu urządzeń jest to, że jako klient nie mamy do czynienia z kontaktem z pracownikiem banku w sposób bezpośredni. Adresatem bankowości elektronicznej są klienci indywidualni oraz firmy. Najczęściej możemy spotkać się z podziałem bankowości elektronicznej na internetową oraz tą związaną z używaniem darmowej aplikacji mobilnej udostępnianej przez bank.
Podstawowe funkcjonalności bankowości elektronicznej
Bankowość elektroniczna zapewnia szereg unikalnych funkcjonalności.
Reklama
Doskonałym tego przykładem jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który już od wielu lat wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami oferowanymi swoim klientom. Korzystając z bankowości elektronicznej oferowanej przez Santander Consumer Bank, możemy m.in. sprawdzić stan naszych produktów bankowych, takich jak rachunek bieżący, kredyty gotówkowe, karty kredytowe i lokaty, zarządzać nimi (np. poprzez spłatę naszych zobowiązań, dokonanie przeglądu przychodów i wydatków oraz ustawienie na ich podstawie określonych limitów).
Ponadto usługi bankowości elektronicznej obejmują zarządzanie kartami przez zmianę numeru PIN i zastrzeżenie oraz pozwala na rozłożenie zakupów na raty przez przygotowanie odpowiedniego wniosku i potwierdzenie go w aplikacji na smartfona. Przygotowane przez banki narzędzia do zarządzania produktami bankowymi są intuicyjne w codziennym użytkowaniu. Nie sprawiają one obecnie trudności żadnemu z klientów, bez względu na jego wiek i umiejętności korzystania z narzędzi elektronicznych. Są one stale dostosowywane do potrzeb wszystkich osób zainteresowanych wygodą zarządzania portfelem usług bankowych. Warto mieć na uwadze jedynie kwestie bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej? Wystarczy, że będziemy regularnie zmieniać hasła dostępu, a na urządzeniu, z którego korzystamy, zainstalujemy oprogramowanie antywirusowe.
Zalety bankowości elektronicznej
Bankowość internetowa ma wiele zalet. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest wygoda zarządzania naszymi finansami. Jeśli chcemy skorzystać z określonych usług bankowych, nie musimy się już dzięki niej udawać do oddziałów banków lub też korzystać z infolinii, które są czynne tylko w określone dni tygodnia i w ściśle ustalonych godzinach pracy. Ze względu na dużą liczbę obowiązków lub przeoczenie, może się bowiem zdarzyć, że będziemy chcieli wykonać przelew lub też innego rodzaju operację w nocy, we wczesnych godzinach rannych, a nawet w święto. W takim przypadku nie musimy już czekać na to, aż któryś z pracowników banku nas obsłuży. Wystarczy, że użyjemy komputera podłączonego do internetu lub darmowej aplikacji mobilnej udostępnianej przez bank na telefony komórkowe. Bankowość elektroniczna umożliwia logowanie się za pomocą ustalonego wcześnie loginu i kodu PIN, wykorzystując często także dodatkowe hasła w formie SMS-a przesyłanego na naszego smartfona. Warto mieć także na uwadze to, że dzięki bankowości elektronicznej w takiej sytuacji nie stracimy również czasu na dojazd oraz czekanie na swoją kolej w oddziale. Nawet w trakcie choroby i przebywania w domu możemy zatem korzystać z udogodnień nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez bank. Bankowość elektroniczna to również spore udogodnienie dla osób niepełnosprawnych i tych, które nie przepadają za korzystaniem z usług bankowych osobiście. Eliminuje ona zatem wszelkie bariery klientów banku. Z bankowości elektronicznej możemy korzystać z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tylko stałe połączenie z Internetem, potrzebne do tego, by zatwierdzić określone operacje (jak np. przelew na smartfonie, wpisanie kodu BLIK oraz zatwierdzenie PIN-em operacji wypłaty środków z bankomatu).
Źródła:
- https://mfiles.pl/pl/index.php/Bankowo%C5%9B%C4%87_elektroniczna
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/bankowosc-internetowa-na-czym-polega-plusy-minusy-czy-warto/c1e8ms7