Na czym polega marketing lojalnościowy?

Otwarty sklep

Budowanie więzi z klientem jest bardzo istotnym aspektem podczas kierowania jakąkolwiek działalnością. Aby pokonać konkurencję, której nie brakuje na dzisiejszym rynku, potrzebujemy czegoś, co przyciągnie potencjalnego konsumenta. Taką rolę może pełnić marketing lojalnościowy, który jest coraz częściej stosowany w każdej sferze rynku.

Co to jest marketing lojalnościowy?

Jest to strategia prowadzenia firmy, która polega na zdobywaniu i utrzymaniu klienta, nie tylko poprzez budowanie z nim pozytywnych relacji, ale i motywowanie, a także nagradzanie pewnych jego zachowań, na których firmie może zależeć. Co to w zasadzie oznacza? Marketing lojalnościowy to zdobywanie lojalności klienta, za pomocą propozycji nagród, rabatów, zniżek czy gratisów. Często firmy stosują tak zwane karty lojalnościowe. Polegają one na kolekcjonowaniu punktów lub naklejek na przykład przy zakupach za minimum 50 złotych, a następnie dana ilość zdobytych punktów gwarantuje różne nagrody dla klienta.  Dzięki tej strategii konsumenci chętniej będą wracać do naszej firmy i to właśnie z jej usług korzystać, ponieważ będą mieli wizję na przyszłość związaną z nagrodzeniem takiego zachowania. Tego typu program lojalnościowy można tworzyć na specjalnie przeznaczonych do tego stronach, które ułatwiają firmom budowanie relacji, np. na stronie zencard.pl.

Jak to wygląda w praktyce?

W Polsce z tego rozwiązania korzystają najczęściej sklepy wielko-powierzchniowe oraz stacje benzynowe. Marketing lojalnościowy to dobry sposób, ponieważ programy lojalnościowe mogą służyć, jako płaszczyzna do komunikacji z klientem. Coraz więcej firm decyduje się na stosowanie systemu do zarządzania programem lojalnościowym, jako wewnętrznego systemu CRM, w którym gromadzone są wszystkie dane dotyczące klientów. Ma to na celu ułatwienie potencjalnego kontaktu pomiędzy firmą, a najcenniejszymi dla nich i ich wymagań klientami. Taka baza danych gwarantuje im wiele przydatnych informacji, które nie tylko pozwalają zatrzymać konsumentów i zdobywać nowych, ale i ułatwiają budowę strategii na przyszłe działania firmy. Dodatkowym zachęceniem do kolejnych zakupów, mają być komunikaty wyświetlane chwilę po dokonaniu zakupu, na ekranie kasy lub drukowane na paragonie. Ułatwieniem może być wspomaganie marketingu ze strony firm zewnętrznych, takich jak zencard.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.