3 rzeczy, które musisz wiedzieć o pracy za granicą
Dzięki temu, że Polska i Niemcy są w Unii Europejskiej, możemy swobodnie podejmować pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Nie oznacza to, że praca w Niemczech dla Polaków wygląda identycznie, jak ta w ojczyźnie. Przedstawiamy 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o pracy za granicą, aby bez przeszkód podjąć się zarabiania poza granicami kraju.
Nie należy pracować bez umowy
Praca w Niemczech, tak jak i w każdym państwie prawa, musi odbywać się tylko i wyłącznie po podpisaniu odpowiedniej umowy. Nie pozwól nawet na jeden dzień przepracowany bez stosownych dokumentów. Takie działanie może narazić Cię na ryzyko utraty zdrowia i życia, nie mówiąc o niejasnych kwestiach finansowych. W aspekcie umowy bardzo ważne jest to, aby była ona przetłumaczona na zrozumiały przez Ciebie język przez tłumacza przysięgłego. Nawet jeśli choć trochę znasz niemiecki, nie podpisuj umowy bez dokładnego przeczytania jej polskiej wersji.
Kwestie związane z tym dokumentem są bardzo trudne do ogarnięcia przez osobę bez doświadczenia. Polecamy więc skorzystać z biura pośrednictwa pracy. Jeśli interesuje Cię praca opiekunki do osób starszych w Niemczech, zdecyduj się na Laxocare. Pośrednicy zadbają o każdy etap tego procesu, od poszukiwania do podpisywania umowy, a także zapewnią wsparcie później. Po więcej informacji wejdź na stronę https://laxocare.pl.
Podstawowe ubezpieczenie nie wystarcza
Oferty pracy za granicą są bardzo zróżnicowane. Bez względu na obciążenie związane z wykonywanym zawodem warto się ubezpieczyć dodatkowo. Część pracodawców może ubezpieczyć Cię w ramach czynności podejmowanych w czasie pracy. Jednak będziesz przebywać za granicą również w pozostałych godzinach dnia i wtedy również może przydarzyć się jakiś wypadek. Europejska Kara Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje wszystkich usług medycznych. W w Niemczech na przykład część opieki zdrowotnej jest wykonywana prywatnie i podstawowe ubezpieczanie społeczne może nie objąć wszystkich niezbędnych usług. Składka ubezpieczenia nie musi być wysoka, a odpowiedni przypływ funduszy w sytuacji zagrożenia może bardzo pomóc.
Zwyczaje i kultura pracy jest inna
Choć w podjęciu pracy w Unii Europejskiej w większości przypadków nie towarzyszy szok kulturowy, nie należy bagatelizować różnic w sposobie pracy i życia osób, wśród których będziesz pracować. Zwłaszcza jeśli podejmujesz się pracy opiekunki do osoby starszej, należy mieć na uwadze tradycje. Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze dużo bardziej są przywiązane do obowiązujących zasad i obyczajów. Zadbanie o takie drobne elementy jak sposób witania, kultura pracy i szacunek do tradycji może znacznie uprzyjemnić i ułatwić naszą pracę. Pozwól sobie na drobne gafy i potknięcia, ale ucz się na błędach. W każdej pracy, w której się znajdujemy, warto zadbać o dobre relacje, zarówno z przełożonymi jak i ze współpracownikami.
Te trzy prezentowane przez nas elementy powinny być dla Ciebie bardzo dużą pomocą w szybkim odnalezieniu się w nowych warunkach pracy i życia.