Kiedy przeprowadza się rebranding? Dlaczego warto?
Rebranding to proces, którego głównym celem jest odświeżenie dotychczasowego wizerunku marki oraz nadanie jej nowych, lepszych cech. Jest chętnie stosowany przez znane, światowej sławy firmy, w tym m. in. przez Google, Uber czy Burger King, które dzięki niemu skutecznie odmieniły swój wizerunek oraz lepiej dostosowały go do potrzeb i poczucia estetyki współczesnych odbiorców. Rebranding nie jest jednak procesem dedykowanym wyłącznie gigantom – z powodzeniem mogą z niego korzystać także małe firmy, prowadzące swoją działalność na lokalną skalę.<
Co kryje się pod podjęciem rebrandingu?
Rebranding to znany i wykorzystywany od lat proces, który ma na celu wprowadzenie zmian w wizerunku firmy i tym samym jego lepsze dostosowanie do współczesnych realiów. W związku z tym, najczęściej korzystają z niego podmioty z wieloletnią historią, których wizerunek z biegiem czasu stał się przestarzały i nieaktualny. Rebranding pozwala odświeżyć firmę, wnieść powiew świeżości do jej działalności i co za tym idzie, zaskarbić sobie uwagę nowych odbiorców.
Rebranding często kojarzony jest głównie z drobnymi zmianami w sferze wizerunkowej marki – w tym np. unowocześnieniem logo, zmianą paletą kolorów lub innymi, drobnymi modyfikacjami. Z powodzeniem może być jednak także traktowany jako całkowita transformacja wizerunku marki, która może skutecznie pokazać, jak nowa i świeża może się ona stać. Jego przeprowadzenie dotyka bowiem nie tylko tego, co widoczne, ale także może zmienić kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa, strategię marketingową, komunikację na linii marka-klient, a także całokształt prowadzonej przez firmę działalności.
Kiedy warto zdecydować się na rebranding? Jakie korzyści dzięki niemu osiągniemy?
Większość firm rozważa przeprowadzenie rebrandingu w sytuacji, kiedy marka przestaje odpowiadać na potrzeby klientów. Może się to zdarzyć w wyniku złych decyzji, błędów skutkujących utratą zaufania, a także w wyniku pojawienia się w branży silnej, nowej konkurencji. W takich sytuacjach, rebranding pozwala nadać firmie nowy, korzystny wizerunek i odzyskać zaufanie klientów. Chroni markę przed utratą dotychczasowej klienteli, a dodatkowo pozwala pozyskać nowych odbiorców.
Rebranding – odśwież wizerunek firmy
Kolejnym powodem, dla którego firmy chętnie decydują się na rebranding, jest posiadany przez wiele z nich przestarzały, nieaktualny wizerunek. Takie firmy nie mają szans w walce z nowszą, lepiej dostosowaną do współczesnych realiów konkurencją, a jedynym sposobem na zapewnienie im możliwości dalszego rozwoju jest właśnie rebranding, czyli odświeżenie i unowocześnienie ich wizerunku. Dzięki rebrandingowi, nawet stare, posiadające wieloletnią historię firmy mogą jawić się jako nowoczesne i świetnie dostosowane do aktualnych trendów.
Rebranding przeprowadza się z jeszcze jednego powodu. Jest nim fuzja, w wyniku której dochodzi do przejęcia jednej firmy przez drugą. Aby obydwa, często diametralnie różniące się między sobą pod względem wizerunkowym podmioty mogły działać wspólnie, konieczne jest ujednolicenie ich wizerunku. Temu właśnie służy rebranding, dzięki któremu można stworzyć jedno spójne przedsiębiorstwo, które będzie perfekcyjnie łączyło atuty wcześniej istniejących podmiotów.