Czy warto studiować MBA?
Zapotrzebowanie rynku na bardzo dobrze wykształconych menadżerów jest coraz większe, co ma nierozerwalny związek z dynamicznym rozwojem wielu gałęzi biznesu. Kształcenie w ramach programów MBA to najbardziej ceniona na świecie droga edukowania menadżerów.
Studia MBA – co to?
MBA to skrót od Master of Business Administration. Są to trwające 1 rok lub 2 lata (standardowo 2 lata) studia podyplomowe, których ojczyzną są Stany Zjednoczone. W USA pierwsze programy MBA uruchomiono w latach 50-tych ubiegłego wieku. Charakterystyczną ich cechą jest przykładanie ogromnej wagi do umiejętności praktycznych takich jak przede wszystkim: umiejętność logicznego myślenia i analizowania problemów, szybkiego stawiania diagnozy oraz podejmowania trafnych decyzji. Studia MBA są adresowane do osób z wyższym wykształceniem zainteresowanych pełnieniem kierowniczych funkcji w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i organizacjach. Wielu słuchaczy może się poszczycić doświadczeniem w tym obszarze. Studia pozwalają zdobyć wysokie kwalifikacje i niezbędne w biznesie umiejętności.
Programy MBA w Polsce
Osoby pragnące studiować MBA mają do wyboru szereg programów, przy czym wyróżnia się kilka podstawowych ich rodzajów takich jak programy:
- podstawowe – dedykowane menedżerom,
- executive – skierowane do najbardziej doświadczonej kadry kierowniczej,
- global executive – przeznaczone dla osób, które zarządzają m.in. globalnymi firmami i instytucjami.
Programy MBA w Polsce można studiować w kilkunastu miastach, np. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Oferta placówek edukacyjnych obejmuje łącznie kilkadziesiąt programów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem głównie ze strony reprezentantów sektora handlowego, IT, bankowego oraz finansowego.
MBA – dlaczego warto?
O dyplom MBA warto zabiegać z wielu powodów. Nabycie praktycznych umiejętności przywódczych i zarządczych, umocnienie pozycji na rynku pracy, rozbudowana sieć kontaktów – oto najważniejsze przesłanki. Programy MBA to sprawdzony i skuteczny patent na kształcenie kadry menadżerskiej.
Artykuł powstał dzięki https://www.biznes.edu.pl/.