Czy warto studiować MBA?

Mężczyzna uczy się przed komputerem

Zapotrzebowanie rynku na bardzo dobrze wykształconych menadżerów jest coraz większe, co ma nierozerwalny związek z dynamicznym rozwojem wielu gałęzi biznesu. Kształcenie w ramach programów MBA to najbardziej ceniona na świecie droga edukowania menadżerów.

Studia MBA – co to?

MBA to skrót od  Master of Business Administration. Są to trwające 1 rok lub 2 lata (standardowo 2 lata) studia podyplomowe, których ojczyzną są Stany Zjednoczone. W USA pierwsze programy MBA uruchomiono w latach 50-tych ubiegłego wieku. Charakterystyczną ich cechą jest przykładanie ogromnej wagi do umiejętności praktycznych takich jak przede wszystkim: umiejętność logicznego myślenia i analizowania problemów, szybkiego stawiania diagnozy oraz podejmowania trafnych decyzji. Studia MBA są adresowane do osób z wyższym wykształceniem zainteresowanych pełnieniem kierowniczych funkcji w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i organizacjach. Wielu słuchaczy może się poszczycić doświadczeniem w tym obszarze. Studia pozwalają zdobyć wysokie kwalifikacje i niezbędne w biznesie umiejętności.

Programy MBA w Polsce

Osoby pragnące studiować MBA mają do wyboru szereg programów, przy czym wyróżnia się kilka podstawowych ich rodzajów takich jak programy:

  • podstawowe – dedykowane menedżerom,
  • executive – skierowane do najbardziej doświadczonej kadry kierowniczej,
  • global executive – przeznaczone dla osób, które zarządzają m.in. globalnymi firmami i instytucjami.

Programy MBA w Polsce można studiować w kilkunastu miastach, np. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Oferta placówek edukacyjnych obejmuje łącznie kilkadziesiąt programów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem głównie ze strony reprezentantów sektora handlowego, IT, bankowego oraz finansowego.

MBA – dlaczego warto?

O dyplom MBA warto zabiegać z wielu powodów. Nabycie praktycznych umiejętności przywódczych i zarządczych, umocnienie pozycji na rynku pracy, rozbudowana sieć kontaktów – oto najważniejsze przesłanki. Programy MBA to sprawdzony i skuteczny patent na kształcenie kadry menadżerskiej.

Artykuł powstał dzięki https://www.biznes.edu.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.