Jakim klejem skleić obudowę lusterka samochodowego?
Lusterka są elementem samochodów osobowych, które najbardziej wystają poza obrys bryły samochodu, nic wię dziwnego, że pokrywa lusterka jest jednym z tych elementów, który najczęściej ulega uszkodzeniu podczas parkowania, czy przeciskania się przez wąskie miejsca.
Kiedy lusterko, a dokładniej pokrywa lusterka ulegnie uszkodzeniu, to można oczywiście wymienić ją na nową, ale taki zabieg wiąże się z kosztami. Nowa obudowa to wydatek około 100 złotych, a co więcej, taka wymiana wiąże się ze sporym nakładem pracy. Trzeba bowiem rozebrać całe lusterko i wymienić obudowę na nową. Nic więc dziwnego, że wielu mechaników amatorów decyduje się na sklejenie uszkodzonego elementu. Takie rozwiązanie wiąże się bowiem z podobnym nakładem pracy, a jest znacznie tańsze. De facto jedynym kosztem jest zakup kleju. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, jaki klej wybrać. Na rynku jest przecież cała masa różnego rodzaju klejów, z których większość chwali się swoją wszechstronnością.
Dlatego postanowiliśmy dać ci krótki poradnik wyjaśniający, na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania kleju do naprawiania pękniętej obudowy lusterka. Nie bez powodu użyliśmy słowa pękniętej. Naszym zdaniem nie ma bowiem sensu tracić czasu na naprawianie całkowicie roztrzaskanej obudowy. Taka naprawa będzie bowiem czasochłonna, a wynik naprawy raczej będzie niezadowalający. W takiej sytuacji lepiej nie tracić czasu i kupić nowy element.
Rodzaje klejów
Kleje są podzielone na różne kategorie. Podziały te rozróżniają je na kleje przeznaczone do różnych materiałów i na kleje, które po wyschnięciu tworzą sztywne lub elastyczne połączanie.
Obudowa lusterka jest elementem sztywnym, najczęściej wykonanym z jakiegoś rodzaju plastiku. Dlatego wybierając klej do naprawy uszkodzonej obudowy lusterka, należy wybrać taki klej, który został stworzony do łączenia elementów plastikowych i taki, który po zasoleniu tworzy sztywne połączenie. Dobrze sprawdzają się więc kleje dwuskładnikowe, składające się z podstawy i utwardzacza. Zastosowanie takiego kleju zapewni maksymalną wytrzymałość i w największym stopniu zapewni, że obudowa lusterka zachowa odpowiednią formę.