Co dają uprawnienia SEP do 1 kV?

Mężczyzna z uprawnieniami sep 1 kV

Szkolenia przygotowujące do zdobycia kwalifikacji SEP od lat cieszą się dużą popularnością. Wynika to z ich przystępnej formy i dużych możliwości, jakie uzyskuje się po ich ukończeniu. Aby jednak świadomie wybrać najbardziej właściwą tematykę kursu, koniecznie trzeba dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych uprawnień. W tym temacie poruszyliśmy kwestię kwalifikacji obejmujących dozór i eksploatację urządzeń i sieci do 1 kV.

Uprawnienia SEP do 1 kV – co to jest?

Temat szkoleń SEP zacząć trzeba od wyjaśnienia, czym one w zasadzie są. Określenie to obejmuje bowiem bardzo szeroki zakres różnorodnych kwalifikacji, podzielonych na trzy ogólne grupy:

 • G 1 – elektryczne,
 • G 2 – energetyczne,
 • G 3 – gazowe.

W ramach każdej z tych kategorii istnieją dwie podgrupy – określane jako:

 • E – eksploatacja, czyli instalacja i użytkowanie danych urządzeń czy sieci,
 • D – dozór, czyli nadzorowanie prac przy urządzeniach i zatwierdzanie wyników.

Żeby było trudniej, każda z głównych grup oznaczonych literką G dzieli się na szereg oddzielnych kwalifikacji, dających różne możliwości. Tytułowe uprawnienia do 1 kV należą do grupy G 1, którą tworzy też dziewięć innych specjalizacji.:

 • urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej (wysokość napięcia znamionowego bez znaczenia);
 • urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
 • zespoły prądotwórcze – więcej niż 50 kW;
 • urządzenia elektrotermiczne;
 • elektryczna sieć trakcyjna;
 • urządzenia do elektrolizy;
 • elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
 • sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
 • aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji.

Uprawnienia SEP do 1 kV – jak je zrobić?

Jak nietrudno się domyślić, zdobycie wszystkich dziesięciu uprawnień w ramach jednego szkolenia i egzaminu byłoby skrajnie trudne – z racji ogromu niezbędnej wiedzy. Dlatego też z reguły kursanci i firmy szkoleniowe oferują kursy obejmujące 1-2 kwalifikacje. Wśród nich bardzo popularne są szkolenia elektroenergetyczne na urządzenia, instalacje oraz sieci elektroenergetyczne o napięciu maksymalnie 1 kV. Ich program obejmuje oczywiście pakiet zajęć teoretycznych oraz praktycznych, które mają za zadanie przygotować do egzaminu potwierdzającego. Co przy tym ważne, raz zdobyte uprawnienia SEP nie zostają z nami do końca życia – należy je odnawiać co pięć lat, co zresztą nie powinno dziwić. Jest to konieczne z racji dynamicznego rozwoju urządzeń i sieci elektrycznych.

Uprawnienia SEP do 1 kV, do czego uprawniają?

Kwalifikacje SEP do 1 kV czasem są też określane mianem „podstawowych”, z racji ich uniwersalnego charakteru. W praktyce uprawnienia takie obejmują wszystkie urządzenia elektryczne, instalacje i sieci istniejące w normalnych budynkach mieszkalnych czy usługowych. Elektrycy SEP do 1 kV nie mogą więc narzekać na brak pracy, gdyż są oni niezbędni na większości budów, a także do obsługi zdecydowanej większości firm, instytucji i osób prywatnych. Z drugiej strony trzeba jednak dodać, że przepisy prawa nie wymagają od osoby zajmującej się instalacjami do 1 kV specjalnych uprawnień, prace takie może w teorii wykonać każdy. Jednak mało które przedsiębiorstwo czy podmiot zdecyduje się na taki krok, gdyż odpowiedzialność za ewentualne wypadki, czy problemy spada w takiej sytuacji na zatrudniającego.

Kurs SEP do 1 kV – cena

Bez wątpienia kursy SEP są bardzo przydatne, co wpływa też na ich popularność. Oczywiście działa ona w dwie strony – za dużym zainteresowaniem idą liczne oferty szkoleń, oferowanych przez wiele podmiotów. To oczywiście wpływa też na ceny, które nie są wysokie. Podczas porównywania różnych propozycji nie należy się jednak kierować tylko kosztami. Równie ważne jest, co one obejmują, kto prowadzi zajęcia oraz jaki jest ich poziom. Jedną ze sprawdzonych firm na rynku są na pewno Kursy Lektor, które oferują także szkolenia elektroenergetyczne SEP grupy II i III oraz wiele innych możliwości dokształcania. Co więcej, korzystając z jej usług mamy gwarancję wysokiej jakości kształcenia, co z kolei jest kluczowe z punktu widzenia późniejszego egzaminu.

Zdobycie uprawnień SEP do 1 kV nie jest szczególnie trudne, dlatego też warto zadbać o ich wyrobienie. Na pomogą one też w poszukiwaniu pracy czy też nawet otwarciu własnej działalności gospodarczej. Ich zakres jest z kolei na tyle szeroki, że obejmuje większość powszechnie użytkowanych urządzeń i instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.