Jak odkładać na emeryturę?

Odkładanie pieniedzy na emaryture

Prognozy wskazują, że emerytury z ZUS będą coraz niższe. W związku z powyższym warto szukać sposobu, aby na starość na naszym koncie pojawiła się dodatkowa emerytura, a oszczędzanie na emeryturę rozpocząć jak najwcześniej. Z jakich sposobów można w tym celu skorzystać? Kiedy zacząć oszczędzać?

Jak odkładać na emeryturę?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że gromadzenie nawet niewielkich kwot w dłuższej perspektywie przyniesie wymierne korzyści. W związku z powyższym najlepiej rozpocząć odkładanie na emeryturę jak najwcześniej. Im wcześniej bowiem rozpocznie się oszczędzać, tym mniej trzeba będzie miesięcznie wpłacać, by zgromadzić odpowiednią sumę. Ponadto możliwe będzie zebranie większego kapitału bez większych wyrzeczeń.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów można zdobyć nie tylko poprzez uczestnictwo w programach emerytalnych, takich jak IKE, IKZE, PPE czy PPK, ale także chociażby poprzez podjęcie dodatkowej pracy czy ograniczenie wydatków.

Gdzie odkładać na emeryturę?

Wyróżnia się cztery główne programy, które pozwalają gromadzić środki na poczet przyszłych emerytur. Pierwsze dwa to IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Zaoszczędzone w tej formie środki pieniężne podlegają dziedziczeniu. O ile oszczędności zostaną wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego, to nie zostaną obciążone tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych, przy czym można otrzymać je jednorazowo lub w miesięcznych ratach. Pewną niedogodnością może być z kolei roczny limit wpłat, który powoduje, że nie zawsze możemy odłożyć tyle, ile byśmy chcieli. Z drugiej jednak strony, oszczędności warto dywersyfikować w różnych portfelach, dlatego też jeżeli możesz wpłacić na IKE więcej, niż wynosi roczny limit, to po prostu dowiedz się, w co inwestować na emeryturę i równolegle skorzystaj z dwóch sposobów oszczędzania.

Kolejne dwa programy to Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Pracownicze Plany Emerytalne (PPE). Zaletą PPK jest fakt, że na przyszłą emeryturę pracownika, oprócz jego samego, odkładają także pracodawcy oraz państwo. W związku z powyższym kwota do wykorzystania w przyszłości znacznie się zwiększa, a zaoszczędzić odpowiednią sumę jest o wiele łatwiej. Zgromadzone środki mogą być wypłacone jednorazowo lub w ratach po ukończeniu 60. roku życia. Co ważne, uczestnictwo w tym programie jest aktualnie obowiązkowe. O ile zatem pracownik nie złoży oświadczenia, że nie chce uczestniczyć w PPK, to pracodawca nie ma wyboru i będzie musiał dokładać do przyszłej emerytury wymaganą przez przepisy kwotę. PPE jest podobnym programem, przy czym uczestnictwo w nim nie jest obowiązkowe, a pracodawca sam ustala, jaka będzie wysokość uiszczanej przez niego składki.

Inwestycje emerytalne

Jeżeli nie chcesz korzystać z powyżej wskazanych form oszczędzania, możesz skorzystać z planów systematycznego oszczędzania oferowanych przez różne instytucje finansowe, np. Generali Investments. Co więcej, możesz także samodzielnie nabyć jednostki uczestnictwa w danym funduszu inwestycyjnym. Na czym polega inwestowanie w taki sposób? Uczestnik funduszu inwestycyjnego wpłaca daną kwotę, która zostaje zainwestowana przez specjalistów na rynku finansowym. Wpłacający może wybrać, jaką kwotę chce wpłacać (progi wejścia zaczynają się już od 50 czy 100 zł). Decyduje także o tym, na jaki fundusz mają być wpłacone pieniądze, przy czym najmniej ryzykowne są fundusze pieniężne (lokaty, bony skarbowe, krótkoterminowe obligacje) oraz obligacyjne, a najbardziej – fundusze akcyjne.

Pomyśl o swojej przyszłości już dziś, i wybierz najlepszy dla siebie sposób oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.