Co daje znajomość języków obcych w XXI wieku?

znajomosc obcych jezykow

Współczesny świat jest bardzo wymagający. Każdy z nas chce osiągnąć wysoką pozycję zawodową, zostać docenionym, a także wyróżnić się spośród tłumu. Ułatwić może nam to znajomość języków obcych. Jest to jedna z najbardziej cenionych umiejętności XXI wieku. O tym, co daje znajomość języków obcych i czy jako Polacy możemy się tą znajomością pochwalić przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Ile języków obcych znają Polacy?

Znajomość języków obcych jest niezwykle ważna. Jak się jednak okazuje wielu z nas nie posługuje się żadnym językiem poza polskim. Im starszy Polak, tym mniejszą znajomością języka obcego może się pochwalić. Najczęściej dwoma obcym językami posługują się ludzie młodzi – w wieku dwudziestu i trzydziestu lat. Dwa języki to także domena najmłodszych, którzy jeszcze się kształcą.

Jakie znamy języki obce?

Najwięcej z nas zna język angielski. Kolejnymi, równie popularnymi językami są język niemiecki i rosyjski. Język rosyjski znają w większości osoby w wieku czterdziestu lat, co jest wynikiem obowiązkowej nauki tego język w czasach PRL.

Czy żałujesz nieznajomości języka obcego?

Wiele osób znalazło się w sytuacji, w której żałowało, że nie umie posługiwać się językiem obcym. Jak się okazuje znajomość języka obcego może mieć wpływ nie tylko na wynagrodzenie i atrakcyjność na rynku pracy, ale także, a może i przede wszystkim, na poziom naszego komunikowania się z innymi, dostęp do informacji oraz wymianę poglądów. Migracja jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem, a poprzez znajomość języka zyskać można uznanie, a także swobodnie odkrywać obcy świat.

warto uczyc sie jezykow obcych
Źródło: pexels.com

Zalety znajomości języków obcych

Korzyści płynących ze znajomości języków obcych jest bardzo wiele. Do podstawowych należy zaliczyć:

  • Korzyści zawodowe – szansa na lepszą pracę, wyższe zarobki, a także możliwość pracy i rozwoju za granicą.
  • Podróże bez ograniczeń – swoboda podróżowania to kolejna nieoceniona korzyść. Znajomość języków obcych ułatwia komunikację z przedstawicielami innych kultur.
  • Swoboda dostępu do informacji – żyjemy w świecie zinformatyzowanym, a spora część wiadomości, zwłaszcza w sieci, zamieszczana jest w języku obcym. Tym samym znajomość obcego języka zwiększa nasz dostęp do wielu informacji.
  • Bliskie obcowanie z kulturą – znajomość języków obcych daje możliwość oglądania filmów bez tłumaczenia, czytania książek w oryginale, a także rozumienie muzycznych utworów, które w naszych stacjach radiowych słyszalne są na porządku dziennym.
  • Zwiększona koncentracja – jak się okazuje, osoby posługujące się językami obcymi mają znacznie większą łatwość w koncentrowaniu się, a zwłaszcza jeśli na co dzień pracują w międzynarodowym środowisku, a ich mózg musi kontrolować to, jakiego języka w danym momencie użyć.
  • Wzmożony poziom tolerancji – to kolejna zaleta znajomości języków obcych, o której warto wspomnieć. Znacznie łatwiej zaakceptować odmienność innych ludzi i ich kulturę. Znajomość języków obcych zwiększa tolerancję i otwartość – łączy, nie dzieli, a także zachęca do poszukiwania wspólnych cech u obcokrajowców.
  • Niezależność – to tak niepozorna, a jakże cenna zaleta wynikająca ze znajomości języków obcych. Wielu z nas marzy o niezależności i samowystarczalności – oczywiście w miarę możliwości. Sporą niezależność daje umiejętność komunikacji w kilku językach. Z kolei niezależność ta zwiększa poczucie pewności siebie, a także daje większą swobodę i poczucie, że niezależnie od sytuacji damy sobie radę.

Więcej o tym, co dają nam języki obce, możesz przeczytać w naszym artykule „Znajomość języków obcych a szanse na znalezienie pracy”.

Czy znajomość języków obcych jest konieczna?

Konieczna to może za mocne słowo, ale pożądana na pewno. Zapotrzebowanie na pracowników, którzy znają więcej języków niż język ojczysty jest bardzo duże. Znajomości języków obcych zwyczajnie się opłaca i chyba nie trzeba do tego zbyt wiele przekonywać. To szansa nie konieczność. A każdy moment na kontynuację nauki języka obcego bądź jej rozpoczęcie jest dobrym momentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.