Turystyka i rekreacja, czyli studia dla osób o szerokich horyzontach

Turystyka i rekreacja

Turystyka najczęściej kojarzy się z bezstresowym podróżowaniem po różnych krajach. Mało kto utożsamia ten zawód jako wymagający fachowego kontaktu z turystami. Tymczasem turystyka i rekreacja to bardzo konkretny kierunek studiów, dający wiele możliwości.

Dla miłośnika geografii

Osoba, która marzy o kierunku takim, jak turystyka i rekreacja, nie powinna popełniać błędów topograficznych. Nie może mylić Słowacji ze Słowenią i Austrii z Australią. Musi także postawić na naukę języków obcych. Angielski to absolutna podstawa i najlepiej wstęp do nauki kolejnego. Idealny kandydat na specjalistę od turystyki powinien być nieźle zorganizowany, dokładny i punktualny. Najlepiej, gdy na maturze zdecyduje się zdawać geografię. Będzie ona wstępem do szeregu pokrewnych wiadomości, które tworzą mozaikę, jaką jest zawód specjalisty od turystyki i rekreacji. Ten modny kierunek jest dostępny na większości popularnych uczelni. Bywa także przedmiotem studiów podyplomowych.

Szerokie horyzonty wiedzy

Geografia Polski i świata to tylko jedna z wielu dziedzin, jakie poznaje się podczas studiów. Turystyka i rekreacja to także podstawy ekonomii, socjologii, zarządzania, geografia społeczno-ekonomiczna, hotelarstwo, krajoznawstwo, obsługa ruchu turystycznego, marketing, pilotaż wycieczek, komunikacja międzykulturowa, a nawet anatomia z elementami fizjonomii. Studenci mogą liczyć na wiedzę teoretyczną oraz zajęcia w terenie. Duży rozrzut wiedzy, jaką należy zdobyć, wynika z wielu specjalności w obrębie studiów. Nowy zawód obejmuje takie zagadnienia jak:

 • agroturystyka,
 • turystyka aktywna i przygodowa
 • obsługa ruchu turystycznego i rekreacji,
 • hotelarstwo i gastronomia,
 • e-biznes w turystyce,
 • coaching w rekreacji,
 • turystyka regionów,
 • turystyka kulturowa,
 • zarządzanie markowym produktem turystycznym,
 • zarządzanie promocją regionalną i lokalną,
 • zarządzanie i marketing w turystyce,
 • turystyka uzdrowiskowa, Wellness i Spa.

Praca dla specjalisty

Ze względu na mocno rozwijającą się branżę turystyczną, specjalista w tej dziedzinie może szukać pracy w wielu miejscach. Począwszy od hoteli, biur podróży, gospodarstw agroturystycznych, w charakterze przewodników, rezydentów, opiekunów wycieczek. Absolwenci studiów o kierunku turystyka i rekreacja odnajdą się także w stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, promujących regiony, instytucjach państwowych oraz coraz liczniejszych centrach odnowy biologicznej i rekreacji. Są świetnymi specjalistami również od zagrożeń, jakie wiążą się z podróżowaniem w konkretne regiony świata. Często pracują jako konsultanci, szkoleniowcy oraz eksperci, na przykład pisząc własnego bloga o podróżach.

Kandydat na stanowisko specjalisty od turystyki i rekreacji powinien być ciekawy świata, komunikatywny, elokwentny. Musi lubić ludzi, ponieważ będzie miał z nimi styczność codziennie. Bardzo często ten zawód jest efektem wielkiej pasji do podróżowania i poznawania innych kultur. Może być także wstępem do prowadzenia własnego biznesu turystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.