Finanse i rachunkowość – kierunek dla tych, którzy liczą na sukces

Studia na finansach i rachunkowości

Liczby towarzyszą nam w każdym momencie życia. Od najmłodszych lat w szkole po dorosłość i radzenie sobie ze sprawami księgowymi, zakupami czy kredytami. Wiele osób, niestety, ma z nimi problem i nie potrafi wykonać mniej lub bardziej skomplikowanych równań. Dlatego absolwenci finansów i rachunkowości mogą liczyć na dobrze płatną i stabilną pracę w zawodzie.

Najważniejsze są dobre podstawy

Choć kierunek finanse i rachunkowość figuruje na I i na II stopniu studiów, to warto zapisać się na niego już od poziomu licencjata. Opanowanie obszernej wiedzy z zakresu środowiska biznesowego, ekonomii czy matematyki wymaga czasu. Nie wystarczy zapamiętać samych wzorów, wykresów czy stałych liczb. Dochodzi do tego wiele definicji, zależnych i umiejętność analizy oraz statystyki, a na dodatek podstawowe zagadnienia prawne, regulujące branżę finansową. Dobre i renomowane uczelnie mają na celu nie tylko przekazanie tych informacji, ale także nauczenie i wytłumaczenie ich. Placówki specjalizujące się w wykładaniu finansów i rachunkowości mają precyzyjnie dobrane zajęcia do planu. Studenci od samego początku zgłębiają tajniki mikro i makroekonomii, statystyki opisowej oraz matematycznej, przedsiębiorczości, a także metodologii badań. Kształcenie na wielu obszarach gwarantuje świetną znajomość tego kierunku. To również brak problemów w wykonywaniu przyszłego zawodu bądź kontynuowaniu nauki na II stopniu.

Dodatkowe kwalifikacje to atut

Warto szukać uczelni, które oprócz przemyślanego programu czy znanych, cenionych wykładowców posiadają dodatkowe benefity dla studentów. Można do takich korzyści zaliczyć wyjazdy zagraniczne ERASMUS, koła naukowe bądź możliwość zdobycia certyfikatów. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwalifikacje zawodowe ACCA, które uwzględniane są na całym świecie. Szkoła, która posiada akredytację, to gwarancja wysokiego poziomu nauczania. Dostanie się do jej murów to szansa na zwolnienie z obowiązkowych egzaminów ACCA. W branży finansowej taka osoba będzie poważana i z pewnością otrzyma kuszące oferty zawodowe.

Szerokie możliwości zatrudnienia

Kierunek finanse i rachunkowość przygotuje do pracy w bankowości, branży ubezpieczeniowej, rachunkowości i podatkach czy na szeroko rozumianym rynku finansowym. Specjalizacji jest naprawdę dużo i każdy znajdzie swoją ulubioną, w której czuje się mocny i kompetentny. Swoją kandydaturę na wakat można zgłaszać w bankach, funduszach inwestycyjnych, giełdach, biurach rachunkowych czy kancelariach notarialnych i komorniczych.

Tak atrakcyjny kierunek jest jednym z najczęściej wybieranych. Najbardziej oblegane są te uczelnie w Polsce, które posiadają wspomnianą wyżej akredytację. Dodatkowym atutem jest fakt, iż łatwo można się przebranżowić i nie bać się o brak pracy w przyszłości. Absolwenci finansów i rachunkowości dziś są najbardziej rozchwytywani na rynku pracy, a zapotrzebowanie na specjalistów wciąż będzie rosło. Dobrze zatem znać się na liczbach i wyliczyć sobie dobrą wypłatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.