Praca a ciąża – jakie są dopuszczalne warunki i czas pracy dla kobiet w ciąży?

Pracująca kobieta w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Ma on jednak istotny i nie zawsze pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia, które mogą przekładać się na obowiązki zawodowe. Na szczęście Kodeks pracy chroni kobiety w tym okresie w szczególny sposób. Dowiedz się jakie uprawnienia posiadają pracownice w ciąży.

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Dla wielu kobiet poinformowanie pracodawcy o swoim odmiennym stanie jest momentem wyjątkowo stresującym. Wynika to z faktu, że ciąża przez wielu przedsiębiorców traktowana jest jako kłopot, z którym nie chcą oni sobie radzić. Na szczęście Kodeks pracy gwarantuje ciężarnym pracownicom szereg uprawnień.

Jakich?

Przede wszystkim prawo zabrania rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w ciąży, nawet tą przebywającą na urlopie macierzyńskim. Także umowy terminowe zostają przedłużone do dnia porodu. Wyjątkiem jest moment, kiedy pracownica zatrudniona jest na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca.

Warto także wspomnieć o tym, że kobieta w ciąży, według prawa pracy, jest uprzywilejowana na swoim stanowisku. Lista owych przywilejów jest stosunkowo długa i znajdują się tam między innymi takie kwestie jak:

  • zakaz pracy w porze nocnej,
  • zakaz otrzymywania nadgodzin,
  • zakaz delegowania pracownicy do miejsca innego niż jej stałe miejsce zatrudnienia,
  • zakaz zadań, w których kobieta narażona jest na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi,
  • zakaz pracy, która stwarza ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną,
  • zakaz ręcznego podnoszenia ciężarów,
  • zakaz pracy w pozycji wymuszonej,
  • zakaz pracy na wysokościach,
  • zakaz pracy w zbiornikach otwartych.

Jak udokumentować ciążę?

Warto zaznaczyć, że poinformowanie pracodawcy o ciąży powinno być udokumentowane odpowiednim świadectwem lekarskim. Wprawdzie wielu przedsiębiorców nie wymaga takiego sformalizowania, szczególnie w sytuacji, kiedy ciąża jest już widoczna, warto jednak dla pewności zaopatrzyć się w takie świadectwo. Należy jednak zaznaczyć, że nawet jeżeli takiego dokumentu nie dostarczymy, pracodawca i tak ma obowiązek zastosować się do przepisów prawa pracy dotyczących pracownic w ciąży.

Jak powinien wyglądać taki dokument?

Najlepiej, aby nie tylko potwierdzał ciążę, ale także określał jej okres. Jest to bardzo istotne w kontekście ochrony zatrudnienia. Jeżeli w przebiegu ciąży stwierdzono jakieś przeciwwskazania, zaświadczenie może być wydane tylko w świetle konkretnych procedur.

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Pracownica, która jest w ciąży, ma także prawo do korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie to nie musi być wystawione przez ginekologa – może wydać każdy lekarz. W okresie pozostawania na zwolnieniu, mamy prawo do korzystania z zasiłku chorobowego, który wynosi sto procent jego podstawy. W celu ustalenia konkretnej kwoty należy uwzględnić zasadnicze wynagrodzenie razem z dodatkami z okresu ostatnich dwunastu miesięcy.

Zwolnienie na czas badań

Kobieta w ciąży szykująca się do pracy
Źródło: Pixabay.com

Każda kobieta w trakcie ciąży ma obowiązek korzystać z konkretnych badań lekarskich. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uprawnienia pracownicy w ciąży obejmują także zwolnienie z pracy na czas wykonywania tychże badań, które zostają wskazane przez lekarza prowadzącego.

Pracodawca ma obowiązek zwolnienia kobiety z pracy na czas wizyty na badaniach w sytuacji, kiedy jest to jedyna pora, podczas której mogą się one odbyć. Ma to związek na przykład z godzinami przyjmowania wizyt w danej przychodni. Oczywiście za czas przebywania na badaniach zachowujemy prawo do pełnego wynagrodzenia.

Jak widać, kobiety w ciąży mogą liczyć na wiele przywilejów i ochronę, którą zapewnia im Kodeks pracy. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nie obawiać się, oznajmić przełożonemu, że jest się w ciąży. Każda kobieta w tym okresie chroniona jest przed rozwiązaniem umowy o pracę, a ponadto przysługuje jej wiele form specjalnych przywilejów, które obowiązują na bardzo różnych płaszczyznach.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

  • USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.