Jak wygląda umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości i czy warto ją zawierać?

Podpisanie umowy

Branża nieruchomości w Polsce jest ogromna. Sprzedawanie, jak i kupowanie nieruchomości jest na porządku dziennym. Jednak rynek nieruchomości nie jest łatwy. Z racji tego, że jest wiele ofert trzeba dokładnie rozważyć wszystkie szczegóły każdej z nich, aby wybrać tę najlepszą. Zajmuje to dużo czasu. Dlatego wiele osób zamiast kupować samemu, wybiera biuro nieruchomości, które pomoże znaleźć ten jedyny dom, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Jak zacząć handel nieruchomościami? Sprawa jest dość prosta, ponieważ ten zawód w 2014 roku uległ deregulacji.

Kto może prowadzić biuro nieruchomości?

Biuro nieruchomości zajmuje się wieloma rzeczami. Jednak obecnie nie trzeba mieć licencji, aby działać na rynku nieruchomości. Wystarczy posiadana wiedza i możliwość założenia działalności gospodarczej. Potrzebne będzie też ubezpieczenie OC.

Jak zacząć handel nieruchomościami?

Od założenia firmy. Można wybrać działalność jednoosobową, ale i zawiązać spółkę. Warto jednak wiedzieć, że biuro nieruchomości nie zajmuje się tylko prezentowaniem nieruchomości, ale też łączy strony transakcji, które chcą np. sprzedać i kupić mieszkanie, prowadzi doradztwo, sprawdza stan faktyczny i prawny nieruchomości, a nawet bierze udział w uzgadnianiu treści umów.

W branży nieruchomości umowy są najważniejszym elementem. Można więc odpowiedzieć na pytanie: jak zacząć handel nieruchomościami w prosty sposób. Trzeba mieć firmę, której podstawową działalnością będzie działalność na rynku nieruchomości. Potrzebna będzie też wiedza jak działa rynek nieruchomości oraz jak sporządza się umowy, które potrzebne są do obrotu nieruchomościami. Więcej na ten temat przeczytać można w innym naszym artykule na http://www.pracujemy.eu/handel-nieruchomosciami-jak-zaczac/.

Jak szukać nieruchomości?

Wiele osób najpierw przegląda ogłoszenia wystawionych na sprzedaż domów i mieszkań przez osoby prywatne. Jednakże obecnie bardzo rzadko można znaleźć oferty z pierwszej ręki. Większość ludzi, którzy chcą zbyć nieruchomość i tak korzysta z biura, ponieważ jest to bardziej wygodne i w gruncie rzeczy szybsze. Ponadto kupując za pośrednictwem biura nieruchomości otrzymujemy pomoc prawną. Przyda się ona choćby przy zawieraniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Ten rodzaj umowy jest umową cywilnoprawną, a więc nie trzeba zawierać jej u notariusza. Jednak większość osób korzysta z biur, ponieważ mają one ogromną ofertę posegregowaną wedle typów nieruchomości, powierzchni, standardu czy lokalizacji. Pracownik może więc w kilka minut znaleźć ciekawe budynki, których sami byśmy tak łatwo nie znaleźli.

Chcę kupić nieruchomość – czy zawierać umowę przedwstępną?

Źródło: Pixabay.com

Kiedy już znajdziemy idealne mieszkanie lub wymarzony dom i chcemy je kupić, czas zająć się formalnościami. Coraz bardziej powszechna jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, która ma zobowiązać strony umowy do zawarcia umowy przyrzeczonej, a w tym wypadku sprzedaży nieruchomości. Czy jednak jej potrzebujemy skoro mamy zamiar kupić nieruchomość? Niestety tak.

Taka umowa zobowiązuje, nie tylko kupującego do nabycia nieruchomości, ale też sprzedawcę do jej zbycia. Nie można jej zerwać ze względu na swoje widzi mi się. A nawet jeśli zostanie zerwana przez którąś ze stron, tej drugiej należy się stosowne odszkodowania. Zatem jest to dobre zabezpieczenie, zwłaszcza gdy podpisanie umowy sprzedaży jest rozciągnięte w czasie.

Co musi zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi zawierać szereg elementów stałych, aby mogła zostać uznana za ważną. Obowiązkowe elementy to:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • strony umowy,
  • przedmiot umowy,
  • cena sprzedaży,
  • termin zawarcia umowy przyrzeczonej,
  • zadatek lub zaliczka,
  • podpisy stron.

Zadatek to zabezpieczenie finansowe interesów stron. Warto jednak pamiętać, że zadatek jest zwrotny, gdy umowa przedwstępna nie dojdzie do skutku. Natomiast zaliczka jest częścią zapłaconej sumy za nieruchomość. Dlatego też zaliczka nie jest zwrotna. Sprzedawca zatrzymuje ją na poczet należnych świadczeń. Jednak wpłacone kwoty liczą się do sumy wartości nieruchomości. A więc gdy wpłacamy zaliczkę 10% to przy zawarciu umowy przyrzeczonej płacimy już tylko 90% z sumy wartości nieruchomości.

O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło: 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.