Jakie podesty ruchome wykorzystuje się do prac konserwacyjnych i porządkowych?

Podest ruchomy

Podnośniki ruchome powoli przestają być kojarzone wyłącznie z placami budowy. Wynika to m.in. z szerokiej oferty i dużej dostępności zwyżek. Podesty teleskopowe, przegubowe, nożycowe, a także masztowe o różnym udźwigu i wysokości roboczej można kupić lub wynająć na krótki albo długi okres. Wykorzystują je zarówno firmy z branży budowlanej, logistycznej, rozrywkowej, jak i te zajmujące się pracami porządkowymi. Jakie rodzaje podnośników sprawdzają się do odśnieżania dachów lub przycinania drzew?

Sprzęt do pracy na wysokości to nie tylko drabiny czy rusztowania, lecz także podesty ruchome różnego typu. Na rynku dostępne są m.in. ładowarki teleskopowe, podnośniki o konstrukcji teleskopowej, przegubowej lub nożycowej. Niektóre z nich mają kompaktowe rozmiary i elektryczne silniki, inne napęd na cztery koła i dodatkowe podpory boczne. Część wynajmowana jest ze względu na wyjątkowo duży udźwig, a część kupowana z powodu znacznej wysokości roboczej.

Łączy je jedno – dzięki nim można działać szybciej, wygodniej i bezpieczniej, co doceniają przedsiębiorstwa z wielu branż, również te specjalizujące się w pracach porządkowych i konserwacyjnych.

Prace porządkowe, czyli jakie?

Co zalicza się do prac porządkowych? M.in. czyszczenie:

  • zabrudzeń na elewacjach,
  • okien, parapetów i balustrad,
  • systemów rynnowych,
  • instalacji fotowoltaicznych,
  • dachów,
  • kasetonów reklamowych i szyldów sklepowych,
  • innych elementów, które znajdują się wysoko nad ziemią.

Ponadto prace porządkowe to także odśnieżanie dachów i usuwanie oblodzeń oraz przycinanie gałęzi, zwłaszcza tych grożących oderwaniem.

Natomiast prace konserwacyjne to głównie przeglądy, wymiana i naprawa instalacji, systemów oświetleniowych itp.

Wykorzystanie podnośników koszowych nożycowych

Do takich zadań wykorzystuje się podnośniki koszowe o różnych konstrukcjach. To, który typ będzie najlepszy, zależy głównie od miejsca wykonywania prac. Jeśli da się podjechać bezpośrednio np. pod ścianę budynku wymagającą czyszczenia, wynajmuje się podnośniki koszowe nożycowe. Ich konstrukcję tworzy system rozkładanych nożyc umożliwiający unoszenie platformy roboczej.

Największymi zaletami podestów nożycowych są stabilność i udźwig nawet do 1000 kg. Modele o takich parametrach ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl). Mogą być używane na zewnątrz i wewnątrz obiektów, dlatego nadają się zarówno do prac konserwacyjnych, jak i czyszczenia rynien.

Podest ruchomy

Podnośniki koszowe przegubowe – kiedy się przydają?

Zwyżki koszowe przegubowe mają ramiona z kilkoma punktami ruchomymi, które zginają się pod wieloma kątami. Dzięki temu pracownicy znajdujący się w koszu są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. zlokalizowanych pod dachem, za krokwiami, nad linią produkcyjną.

Z tego względu podnośniki przegubowe przydają się przede wszystkim do prac konserwacyjnych w halach sportowych, logistycznych, magazynowych i produkcyjnych.

Podnośniki koszowe teleskopowe – gdzie się sprawdzają?

Oprócz tego w branży porządkowej sprawdzają się również podnośniki koszowe teleskopowe. Ramię zwyżek tego typu jest proste na całej długości i może sięgać bardzo daleko. Maksymalna wysokość robocza takich maszyn wynosi nawet prawie 59 m, zaś wysięg boczny do 24 m.

Podnośniki teleskopowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie dojazd bezpośrednio pod miejsce prowadzenia prac jest niemożliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.