Praca jako kierowca CE w Niemczech- co warto wiedzieć?
Artykuł partnera.
Praca kierowcy zawodowego to dla wielu osób spełnienie marzeń i szansa na dobre zarobki. Szczególnie chętnie podejmowana jest taka praca na terenie Niemiec. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc pracować jako kierowca CE? Czy prawo jazdy kategorii C jest wystarczające, by podjąć pracę jako kierowca ciężarówki? Gdzie szukać ofert pracy i na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Praca na stanowisku kierowcy- co trzeba wiedzieć?
Praca na stanowisku kierowcy zawodowego wiąże się z kilkoma kluczowymi umiejętnościami, wymaganiami i obowiązkami. Podstawą jest oczywiście posiadania prawa jazdy. Jako kierowca samochodu osobowego obowiązującą kategorią jest kategoria B, jednak np. w przypadku pracy jako kierowca C+E konieczne jest prawo jazdy takiej właśnie kategorii, umożliwiające prowadzenie ciężarówki z przyczepą. W niektórych przypadkach pracodawcy oczekują od kierowców posiadania odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Umiejętnościami, jakie trzeba posiadać na stanowisku kierowcy zawodowego jest przede wszystkim znajomość przepisów drogowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Nie chodzi jedynie o przepisy ruchu drogowego, ale także przepisy dotyczące czasu pracy kierowcy, odpoczynku czy innych zasad związanych z bezpieczeństwem na drodze. Kierowca powinien biegle obsługiwać i utrzymywać pojazd w dobrym stanie technicznym. Musi także prowadzić odpowiednią dokumentację. Wbrew pozorom, praca kierowcy zawodowego jest fizycznie mocno wymagająca, dlatego dobra kondycja fizyczna jest kluczowa.
Praca kierowca Niemcy- gdzie znaleźć aktualne oferty pracy?
Praca kierowca Niemcy to stanowisko cieszące się sporą popularnością. Aktualne oferty pracy można znaleźć tutaj: https://deltahr.pl/oferty-pracy/. Kierowca zawodowy w Niemczech kategorii C+E musi posiadać prawo jazdy CE + kod 95, a także kartę kierowcy. Możliwe jest podjęcie się pracy na różnych zestawach- wywrotki, chłodnie, pojazdy typu plandeki czy nawet zestawy specjalistyczne, jak cysterna, autotransporter czy kontener morski. Kierowca C+E Niemcy może pracować w różnym systemie, dostosowując go do własnych potrzeb. Można pracować standardowo, od poniedziałku do piątku z wolnymi weekendami. Możliwa jest także praca w systemie 2/2 (2 tygodnie pracy, 2 tygodnie wolnego), 2/1 (2 tygodnie pracy, 1 tydzień wolnego), 3/1 (3 tygodnie pracy, 1 tydzień wolnego) bądź 4/1 ( tygodnie pracy, 1 tydzień wolnego). Możliwa jest także praca z codziennym powrotem na zakwaterowanie. Każda oferta pracy posiada wykaz miejscowości, do jakich kierowca będzie dojeżdżał. Są to zarówno większe, jak i mniejsze miasta. Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na rodzaj oferowanej umowy.
Jak zdobyć uprawnienia na kierowcę zawodowego?
Aby móc zostać kierowcą ciężarówki, konieczne jest ukończenie 21 lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B jako bazy. Jeśli te warunki są spełnione, młody kierowca może rozpocząć kurs na prawo jazdy kat C lub C+E. Dzięki ukończeniu kursu, zyska on uprawnienia do prowadzenia ciężarówek o wadze powyżej 3,5 ton. Oprócz tego konieczne jest posiadanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Dokument ten jest wydawany po uzyskaniu uprawnień, przeprowadzeniu badań i testów. Wielu pracodawców oferuje również dodatkowe szkolenia, które poszerzają kompetencję i zwiększają szanse na rynku pracy. Po uzyskaniu wszelkich uprawnień można już przeglądać dostępne oferty pracy dla zawodowych kierowców i i podjąć pracę jako kierowca ce na trasach międzynarodowych czy krajowych.