Komputer do pracy zdalnej – na co zwrócić uwagę?
By praca zdalna była efektywna, potrzebujesz odpowiednich narzędzi – jak smartfon oraz komputer. Od ich parametrów w dużym stopniu zależy Twoja koncentracja, szybkość wykonywania działań oraz brak zmęczenia. Podpowiadamy, jak urządzić stanowisko komputerowe w domowym biurze.
Wyposażenie kącika do pracy z domu
Praca zdalna to coraz popularniejszy system pracy, mimo że rozpowszechniony przez pandemię koronawirusa. Wiele firm wprowadza tę możliwość na stałe w formie całkowitego albo częściowego home office (model hybrydowy).
Nie każdy ma możliwość, by przeznaczyć na swoje biuro w domu osobny pokój. Często jest to kącik wydzielony w salonie. Nie ma jednak znaczenia, którą część przestrzeni przeznaczysz do domowe biuro, gdyż zawsze będzie ono wymagać odpowiedniego wyposażenia. Niezbędny jest m.in. komputer (najczęściej laptop), monitor zewnętrzny lub podstawka pod laptop, biurko lub stolik oraz wygodny fotel ergonomiczny, zabezpieczający kręgosłup. Na początku skupmy się na parametrach, jakie powinien mieć idealny laptop do pracy.
Praca zdalna a wybór laptopa
Cechy, jakie powinien mieć komputer używany do pracy w domu, nie różnią się bardzo od parametrów sprzętu użytkowanego w biurze. Właściwie dobrany laptop do pracy biurowej powinien zdawać egzamin w każdym miejscu, w którym wykonujesz zawodowe obowiązki. Wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się, jaki laptop do pracy biurowej sprawdzi się najlepiej.
Komputer stacjonarny czy laptop? Przede wszystkim rodzaj komputera zależy od branży, zakresu obowiązków oraz modelu, w jakim pracujesz. Jeśli jest to system hybrydowy, lepszym wyborem będzie laptop, gdyż możesz się z nim wygodnie przemieszczać. Jest znacznie lżejszy i mobilny, wystarczy dobrej jakości torba na laptop albo plecak. Pracownicy branży IT cenią sobie jednak komputery stacjonarne i zewnętrze monitory, dlatego najpierw określ swoje potrzeby i wybierz rodzaj urządzenia.
Nowy czy używany? Rozważ też zakup sprzętu niekoniecznie nowego – równie dobrze sprawdzą się laptopy poleasingowe lub laptopy używane z oferty zaufanych sklepów ze sprzętem elektronicznym. Wiele modeli ma też dodatkową gwarancję oraz jeszcze jedną przewagę nad nowościami – cenę. Tanie laptopy z drugiej ręki często są dobrze wyposażone, a znacznie tańsze. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup dodatkowych akcesoriów – jak monitor zewnętrzny, myszka albo podkładka chłodząca pod laptop.
Dysk. Najlepiej SSD albo ew. hybrydowy. SSD gwarantuje szybką pracę systemu i krótki czas uruchamiania się systemu oraz aplikacji. Wyróżnia się wysoką wydajnością, dzięki niemu laptop do pracy biurowej będzie odznaczał się cichą i płynną pracą oraz niezawodnością.
Pamięć RAM. Dobry laptop do pracy powinien mieć co najmniej 8 GB pamięci RAM. Ma to duże znaczenie dla szybkości i płynności pracy aplikacji, a także liczby programów działających równocześnie, które są potrzebne do wykonywania czynności służbowych.
Obudowa. Powinna być wytrzymała, ale lekka, wykonana z dobrej jakości metalu lub tworzywa sztucznego. Dodatkowe wzmocnienia zabezpieczają podzespoły, co wpłynie na żywotność sprzętu.
Wielkość matrycy. Duży ekran to z pewnością wysoki komfort pracy, ale laptopy z taką matrycą nie są zbyt mobilne. Optymalnym rozwiązaniem są notebooki z matrycą 14, 15 lub 15,6 cala. Można też rozważyć dodatkowo zakup monitora zewnętrznego, by zapewnić sobie lepszą widoczność, ale też zadbać o kręgosłup. Dla dobrej sylwetki zainwestuj też w stolik pod laptop.
Liczba portów i złączy. Podstawowa zasada jest prosta – im będzie ich więcej, tym lepiej, bo zapewnią wyższą funkcjonalność. Podczas pracy z domu mogą okazać się niezbędne standardowe porty USB, ale także m.in. gniazdo słuchawkowe.
Źródło:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-laptop-biznesowy-wybieramy-laptop-do-pracy