Na czym polega EAP, czyli program wsparcia pracownika?
Dla dobrego funkcjonowania pracowników szczególnie ważna jest ich kondycja emocjonalna i zdrowie mentalne. Pracodawcy poszukują rozwiązań, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa i wesprą pracowników w trudnych chwilach. Jednym z takich rozwiązań jest pomoc i konsultacja z psychologiem.
Czym jest EAP (Employee Assistance Program)?
Employee Assistance Program to program wsparcia pracowników finansowany przez pracodawcę. Jego celem jest pomoc pracownikom w rozwiązaniu problemów zawodowych i osobistych, które mają wpływ na wydajność w pracy. Organizacja kierująca się tym rozwiązaniem oferuje swoim pracownikom szybki i bezpośredni dostęp do psychologa lub psychoterapeuty. Takie spotkania pracownika z psychologiem są całkowicie poufne – pracodawca nie wie kto i w jakiej sprawie korzysta z pomocy. Pracownicy mają również możliwość spotkania z psychologiem poza miejscem pracy.
Kiedy pracownik powinien skorzystać z programu EAP?
Osoba zatrudniona w firmie świadczącej program EAP otrzymuje pomoc psychologiczną w sytuacjach kryzysowych – wypadek, śmierć, choroba, inne sytuacje traumatyczne. Może skorzystać z pomocy, gdy zmaga się z trudnościami związanymi z zadaniami i współpracą, ma kłopoty z efektywnością, w relacjach z współpracownikami, podwładnymi, z adaptacją w pracy, rozproszonym modelem pracy i przynależnością. Również trudności w sprawach osobistych, np. związane z finansami, odpowiedzialnością prawną, edukacją są niekwestionowanym powodem do skorzystania z programu. Pomoc psychologa w firmie może pomóc w przypadku chorób zaburzenia funkcjonowania i uzależnienia.
Załącznik:
bXbb8t7lv3411fs.jpg
Korzyści dla pracownika
Emocjonalne wsparcie otrzymują wszystkie osoby pracujące w strukturach organizacji. Program może zostać rozszerzony o członków ich rodzin. Dzięki programowi EAP pomoc psychologiczna w trudnych sytuacjach jest realna i łatwo dostępna. Pomoc ma charakter interwencyjno-konsultacyjny: daje możliwość doraźnego wsparcia w trudnej sytuacji i zaoferowania konkretnej dalszej pomocy (np. o charakterze treningowym, szkoleniowym, coachingowym bądź terapeutycznym).
Korzyści dla pracodawcy
Pracodawcy wdrażają programy EAP w firmach, aby poprawić jakość życia pracowników i wspierać ich w rozwiązywaniu problemów. Może to skutkować zmniejszeniem absencji, lepszą wydajnością i efektywnością pracy, a także budowaniem pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. Szczęśliwy pracownik angażuje się w pracę, komunikuje się z zespołem i działa sprawnie.