Powszechny obowiązek meldunkowy w Niemczech – na czym polega?
Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Niemczech, np. w celu emigracji zarobkowej, powinieneś pamiętać o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje tzw. Anmeldung, czyli obowiązkowy meldunek. Konieczność zameldowania na terenie Niemiec dotyczy każdej osoby, która – bez względu na powód czy cel pobytu – zamierza zostać u naszych zachodnich sąsiadów na okres dłuższy niż trzy miesiące. Kwestia wymeldowania w Niemczech również jest szczegółowo regulowana przez tamtejsze prawo. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat powszechnego obowiązku meldunkowego za zachodnią granicą.
Obowiązek meldunkowy w Niemczech
Przybywając na dłuższy czas (powyżej trzech miesięcy) do Niemiec, podstawowym obowiązkiem administracyjnym, który należy dopełnić możliwie najszybciej, jest dokonanie meldunku na terenie tego kraju. Jeśli planujesz zatem przeprowadzkę do Niemiec, formalność tę powinieneś wypełnić najpóźniej w ciągu 7 lub 14 dni od daty przyjazdu do kraju, udając się do właściwego dla Twojego nowego miejsca zamieszkania urzędu. Należy przy tym uważać, ponieważ w poszczególnych niemieckich okręgach mogą obowiązywać nieco inne przepisy regulujące te kwestie, dlatego warto sprawdzić dokładne terminy na dokonanie meldunku w Niemczech już na etapie planowania przeprowadzki. Niedotrzymanie obowiązujących dat może bowiem skutkować nawet karą grzywny.
Co istotne, zameldowanie w Niemczech niesie za sobą konieczność wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, które jest w tym kraju obowiązkowe dla każdego mieszkańca. Zaświadczenie o zameldowaniu (niem. Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung) jest bowiem jednym z dokumentów wymaganych do tego, by móc uzyskać ubezpieczenie zdrowotne u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech funkcjonują dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych: państwowe (niem. Gesetzliche Krankenversicherung) oraz prywatne (niem. Private Krankenversicherung).
Wymeldowanie w Niemczech – co warto wiedzieć na ten temat?
Obowiązek wymeldowania w Niemczech spoczywa na każdej osobie, która wyprowadza się z Niemiec do innego kraju. Oznacza to, że nie dotyczy on jedynie osób, które zmieniają miejsce zamieszkania, ale wciąż pozostają na terenie tego kraju, przenosząc się tylko do innego niemieckiego miasta. W takich sytuacjach wymeldowanie odbywa się bowiem w sposób automatyczny w momencie, gdy osoba ta dokona zameldowania pod nowym adresem.
Wobec tego obowiązek bezpośredniego wymeldowania w Niemczech dotyczy rodowitych Niemców, którzy planują przeprowadzkę poza granicę swojego państwa, a także obcokrajowców powracających z Niemiec np. do swojego kraju. Wówczas należy dopełnić formalności związanych z wymeldowaniem najlepiej jeszcze przed faktyczną wyprowadzką z Niemiec. Po dokonaniu tego obowiązku wydawany jest bowiem dokument, który potwierdza wymeldowanie (niem. Abmeldebescheinigung lub Abmeldebestätigung). Zaświadczenie to jest potrzebne do tego, by móc anulować wszelkie umowy zawarte podczas pobytu za zachodnią granicą.
Istnieje również możliwość dokonania wymeldowania z Niemiec już po opuszczeniu tego kraju. W takich sytuacjach najkorzystniejszym i najszybszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalistów zajmujących się formalnościami związanymi z wymeldowaniem z Niemczech. Dzięki temu można mieć pewność, że cała procedura przebiegnie bez problemu, formularz wymeldowania zostanie poprawnie wypełniony i terminowo dostarczony do odpowiedniego urzędu.