Jak zostać copywriterem

Dziewczyna z komputerem na kolanach

Parafrazując znane powiedzenie „każdy pisać może, jeden lepiej, a drugi gorzej” nasuwa się pytanie, czy każdy może zostać copywriterem? Jak to więc jest z tym pisaniem?

Naucz się pisać – zostaniesz copywriterem

Przyswojenie sobie zasad pisowni języka polskiego to podstawa w przypadku pracy copywritera. Internauci są mocno wyczuleni na błendy w tekstach. Widzisz, prawda? Otóż to, naucz się pisać poprawnie. Czy to już wystarczy? Boję się, że jednak nie tędy droga.

A więc opowiem swoją historię

Pewnego dnia, ot tak sobie postanawiam zostać copywriterem i zakładam bloga aby zbudować portfolio. O tematyce, nie ważne jakiej, ale ważne, że związanej z moim zainteresowaniem i wykształceniem. Zwykle początki to praca za darmo, albo staż w agencji reklamowej.

Co to jest styl pisania?

Od czasu do czasu napotykam na stronach internetowych artykuły o tematyce, która nawet nie leży na obrzeżu moich zainteresowań. A jednak po wstępie czytam do samego końca te kilka tysięcy znaków. Dlaczego to robię? Otóż dla tej przyjemności czytania dobrego tekstu. Każde zdanie jest napisane z sensem, ma swoje miejsce. Czytając, nie mam ochoty pominąć ani jednego akapitu. Moja rada?

Pisz interesująco, ciekawie, porywaj czytelnika ze sobą w przygodę o… Arduino. Nigdy nie wiesz o czym przyjdzie Ci pisać – jak zostaniesz copywriterem. Twórz ciekawe historie – ludzie to kochają.

Napis na tablicy
pixabay.com

Po polonistyce mam większe szanse bycia copywriterem

Hm… nie będę pisać jakie mam kierunkowe wykształcenie. No dobra przyznam się, techniczne. I wiesz co jest w tym najlepsze? Mam zlecenia właśnie od klientów z tej branży, można więc powiedzieć, że z wykształceniem udało mi się „wstrzelić” w sedno. To bardzo istotne, mimo, że będąc copy musisz umieć wyszukiwać informacje, ale i tak umiejętność opisywania własnego doświadczenia jest w cenie.

Jakie studia skończyć aby zostać copywriterem?

Studiuj to, co Cię interesuje. I pewnie za to zdanie oberwie mi się od wielu specjalistów w dziedzinie, to ja go nie zmienię. Pytasz dlaczego? Otóż, jest bardzo dużo tekstów w internecie, krąży to i kłuje w oczy poziomem wiedzy merytorycznej. Poprawne napisanie artykułu to dopiero początek, liczy się też jakość porad zawartych w tekście. Po prostu brak wiedzy fachowej widać w nich od początku do ostatniego słowa. Dlatego jeśli lubisz pisać, znajdź dziedzinę, która Cię pochłonie i pisz o niej.

Jaka wiedza przyda mi się w copywritingu

Psychologiczna, socjologiczna, behawioralna. Aby zostać copywriterem należy też umiejętnie kierować uwagę czytelnika na pewne aspekty, nie mijając się przy tym z prawdą. Tekst ma się dobrze „sprzedać”, czyli ludzie mają go chętnie czytać. Im większą przyciągniesz uwagę swoim tekstem tym lepiej.

Ile to ja nie wiem, to Ci nie powiem

Ile copywriterów tyle stylów pisania. Ja swój wzoruję na stylu mojego byłego profesora z przedmiotu technicznego. Urzekła mnie jego wiedza i to, że potrafił ją przelać na papier bardzo prostym językiem. Artykuł naukowy, zrozumiały dla uczniów z podstawówki, pomocny dla studentów i wartościowy dla naukowców. Im mniej tekst jest skomplikowany, tym lepiej zrozumiały – więcej osób go przeczyta i doceni.

Jak czytają Internauci?

Struktura ułożenia tekstu na stronie internetowej ma ogromne znaczenie. Będąc copywriterem musisz umieć nie tylko pisać ciekawie. Większość osób czyta skanując tekst, dlatego nie licz, że Twoje artykuły będą czytane od początku do końca. Pisz tak, aby czytane było te 20 % tekstu, które ma być przeczytane.

Poznaj swoich odbiorców

Różne grupy zawodowe mają różne przyzwyczajenia, korzystają z różnych portali. Więcej możesz poczytać w artykule na Secus.pl. Ale zasadniczo sprowadza się to do jednego, wszedłeś między wrony zacznij krakać jak one. Trzeba przyjąć nie tylko fachowe słownictwo, ale też przyzwyczajenia, zainteresowania tych grup, do których kierujesz swój tekst.

Droga do dobrego copywritera jest wyboista. Cały czas musisz być na rozruchu jak ja to nazywam. Nie ma czegoś takiego jak automatyczne wykonywanie czynności. To jest tworzenie i testowanie wszystkich wariantów. Czasem inaczej wyglądająca strona zmusza nas do zmiany struktury całej treści. Pierwszych klientów możemy spróbować pozyskać poprzez portale, ale potem warto wyrobić sobie markę na Linkedinie.

Źródła:

  • Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować), Artur Jabłońcki, Gliwice 2018
  • Biblia copywritingu, Dariusz Puzyrkiewicz, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.