Obowiązkowa kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż towarów i usług często korzystają z kas fiskalnych, które w niektórych ściśle określonych przypadkach są dla nich obowiązkowe. Określające to zasady nie są jednak proste, ponieważ wśród przedsiębiorców zobowiązanych do posiadania tego rodzaju urządzeń pojawia się wiele wyjątków.
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jeżeli całkowity roczny obrót przekracza kwotę 20000 zł. Od tej prostej zasady istnieją jednak wyjątki.
Po pierwsze, do kwoty 20 tysięcy złotych, która przekroczona oznacza obowiązek zakupu kasy fiskalnej, nie wlicza się sprzedaży nieruchomości, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Po drugie, sprzedaż pewnych towarów oraz prowadzenie działalności gospodarczej o określonym charakterze wiąże się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej już od początku działania. Wiąże się to ze sprzedażą towarów takich jak:
- gaz ziemny,
- silniki motoryzacyjne,
- sprzęt fotograficzny z wyłączeniem jego części i akcesoriów,
- komputery,
- artykuły tytoniowe,
- napoje alkoholowe, w których stężenie alkoholu przekracza 1,2%,
- perfumy,
- metale szlachetne.
Wśród usług, które już od początku działalności objęte są obowiązkiem ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, wymienia się:
- przewóz pasażerów, w tym usługi taksówkarskie,
- doradztwo podatkowe,
- naprawę pojazdów silnikowych,
- wulkanizację.
Kasa czy drukarka fiskalna?
Przedsiębiorcy zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej, często mają trudności w wyborze odpowiedniego dla siebie modelu. Co ważne, kasa fiskalna to nie to samo co drukarka fiskalna, która różni się nieco działaniem i zakresem oferowanych możliwości.
Kasy fiskalne to bardzo różnorodne urządzenia, do których obsługi wystarczy jedna osoba, często właściciel firmy. Nie wymagają one podłączenia do komputera, przez co mogą być urządzeniami mobilnymi, niezbędnymi na przykład podczas handlu obwoźnego.
Drukarki fiskalne to natomiast urządzenia stacjonarne, które dla poprawnego działania wymagają stałego podłączenia do komputera. W zamian za to oferują jednak więcej opcji, niż prosta kasa fiskalna. Drukarki pozwalają między innymi na szybkie stworzenie faktury VAT, albo na podgląd stanów magazynowych czy szybką ewidencję sprzedaży.
Więcej o różnicach pomiędzy kasą a drukarką fiskalną przeczytać można w pełnym artykule pod adresem https://www.escsa.pl/drukarka-fiskalna-a-kasa-fiskalna-podobienstwa-roznice-atuty.