Czym są serwery dedykowane?

Kobieta przed komputerem w pracy korzysta z serwera dedykowanego

Serwery dedykowane to doskonały sposób na skuteczne prowadzenie strony, projektu sieciowego czy e-biznesu. Bez problemów ze składowaniem dużej ilości danych czy przeciążeniami witryny przy dużym ruchu. Czym jest taki serwer i jakie są jego podstawowe zalety?

Serwery dedykowane – co to takiego?

Serwery dedykowane to zewnętrzne serwery z którego zasobów korzystają usługobiorcy. Znajdują się one w szafach rackowych, czyli specjalistycznych szafach teleinformatycznych, dzięki czemu są właściwie zabezpieczone. Klient uzyskuje dostęp do konkretnej maszyny, której zasoby takie, jak moc obliczeniowa procesora, pamięć RAM czy przestrzeń dyskowa są do jego dyspozycji.

Obecnie serwery dedykowane to najbardziej zaawansowana technologicznie i wydajnościowo usługa ze strony firm hostingowych. O jego jakości decyduje m.in. wyłączność na zasoby, indywidualne środowisko pracy dla użytkownika, czy szybkość działania.

Jakie są zalety serwerów dedykowanych?

Wyłączność na zasoby to nie jedyna korzyść z użytkowania serwerów dedykowanych. Przyjazną dla użytkownika komunikację z serwerem gwarantuje prosty w obsłudze panel sterowania. Inne zalety to:

  • szybki dysk SSD typu flash,
  • indywidualny adres IP,
  • szerokie możliwości tworzenia baz danych oraz ich obsługi,
  • możliwość konfiguracji parametrów według potrzeb,
  • ciągłość obsługi stron nawet przy znacznym ruchu i w trybie 24/7.

Administracja serwerów dedykowanych

Obsługa i bezpieczeństwo danych jest bardzo istotną kwestią związaną z tego typu serwerami. Każdy użytkownik ma możliwość skorzystania z  regularnej i profesjonalnej administracji. Wybierając serwer w opcji managed możesz liczyć na przygotowanie infrastruktury przez specjalistów. Fachowcy zajmą się m.in. konfiguracją środowiska i zasobów serwera, instalacją systemu operacyjnego oraz całościową opieką nad usługą.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wariant root, czyli opcja dla zaawansowanych. W tym przypadku to użytkownik ma pełną kontrolę nad pracą serwera i zarządza jego administracją.

Gdzie sprawdzają się serwery dedykowane?

Serwery dedykowane sprawdzają się przy  profesjonalnej obsłudze witryn. Przy dużych projektach biznesowych czy większych sklepach albo innej działalności e-commerce, która jest zasobożerna i wymaga indywidualnej, a nie współdzielonej przestrzeni dyskowej czy mocy procesora. Z tej metody korzystają też programiści, sieciowe radio czy telewizja oraz różnorodne usługi internetowe, jak np. poczta elektroniczna.

Na Domeny.pl oferujemy wysokiej klasy serwery dedykowane w opcji managed i root. Sprawdź naszą ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.