Czy każdy może nauczyć się języków obcych?

Kobieta uczy się języka niemieckiego online

Czy swobodne posługiwanie się językiem obcym zarezerwowane jest wyłącznie „dla wybrańców”? W końcu wiele osób tłumaczy swoją niechęć do nauki, argumentując, że nie ma odpowiednich zdolności językowych, umiejętności w szybkim zdobywaniu niezbędnych kompetencji, że słówka jakoś nie wchodzą im do głowy, a reguły gramatyczne wydaję się być czarną magią. Czy jednak rzeczywiście tak jest? A może jednak każdy przy odrobinie dobrych chęci jest w stanie nauczyć się języka angielskiego, niemieckiego, czy nawet chińskiego?

Czy istnieje coś takiego jak predyspozycje językowe?

Czy istotnie można mieć talent do języków lub właśnie jego brak i usprawiedliwiać w ten sposób swoją niechęć do nauki? Owszem, według prowadzonych badań i obserwacji w tym temacie, coś w tym jest, że pewne osoby będą miały pewne wrodzone predyspozycje, które pozwolą im nieco szybciej i łatwiej przyswajać nowy język, szczególnie jeśli mają lepiej rozwinięte takie zdolności, jak szybkość zapamiętywania, dobra pamięć oraz słuch muzyczny.

Warto wiedzieć, że to lewa półkula naszego mózgu odpowiedzialna jest za myślenie logiczne i zdolności językowe, natomiast prawa za kreatywność, wyobraźnię i umiejętności natury artystycznej, a różni ludzie mogą mieć na nieco odmiennym poziomie rozwinięte obie z nich. Nauka języka obcego to jednak tak naprawdę połączenie różnego rodzaju technik i każdy może znaleźć swój indywidualny i skuteczny sposób, aby uczyć się go łatwo i przyjemnie.

Warto tutaj także wspomnieć, że predyspozycje i łatwość nauki języków obcych będzie zmieniała się z wiekiem – najszybciej „łapią” nowy język małe dzieci, dlatego zdecydowanie warto już od najmłodszych lat rozpocząć nauką przynajmniej jednego języka, na przykład angielskiego albo niemieckiego – w przedszkolu, w domu, na specjalnych kursach dedykowanych dzieciom.

Dlaczego mimo chęci wciąż idzie mi tak opornie?

Wiele osób zniechęca się do nauki języka obcego, ponieważ nie potrafi wyrobić w sobie wystarczająco silnej motywacji. Chcą się uczyć, ale tak naprawdę nie zastanawiają się nad tym, po co to robią – jaki cel im przyświeca i jakie profity w przyszłości mogą się za tym kryć. Nauka dla samej tylko nauki raczej nie jest najlepszym pomysłem, chyba, że ktoś jest prawdziwym pasjonatem i pragnie znać różne języki przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Warto dać sobie czas, rozpisać plan działania i zwizualizować czekającą na końcu nagrodę – być może będzie to lepsza praca, możliwość zagranicznego wyjazdu, czy lepszego dogadywania się z miłością swojego życia?

Nie powinno się także zmuszać za wszelką cenę do nauki metodą, która się nie sprawdza – jest dla nas nieprzyjemna, żmudna i nie przynosi zadowalających efektów. W dzisiejszym świecie mamy tak wiele najróżniejszych możliwości, że bez większego problemu uda nam się dobrać tę idealną dla siebie – naukę indywidualnie, z korepetytorem, albo w większej grupie. Co ważne, obecnie w zajęciach w szkołach językowych można uczestniczyć nie tylko w formie stacjonarnej, ale również przez Internet. Nauka niemieckiego online to świetna opcja na przykład dla osób pochodzących z mniejszych miejscowości, które mogłyby mieć problemy z dojazdem, albo dla młodych mam, które ograniczają możliwości czasowe.

Nauka języka obcego – podsumowanie

Czy każdy może nauczyć się języków obcych? Zdecydowanie tak! Jednak zamiast szukać wymówek, należy szukać sposobów. Uczyć można się bowiem zawsze i wszędzie, nawet wybierając serial w oryginale, czy też słuchając obcojęzycznej muzyki. Wystarczy tylko chcieć i dać z siebie chociaż odrobinę zaangażowania oraz otworzyć się na różne możliwości.

źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.