Czy praca jako Kierowca BDF za granicą się opłaca?

Praca jako kierowca BDF

Bardzo popularny stał się transport towarów za pomocą wymiennych kontenerów BDF. Firmy za granicą, zwłaszcza w Austrii, czy Niemczech chętni korzystają z tego systemu. Pozwala on przewozić towary w specjalnych kontenerach (przyczepach wymiennych nadwoziach), bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Wymienny kontener BDF można z łatwością przenosić pomiędzy poszczególnymi pojazdami w danym łańcuchu dostaw. System ten wykorzystywany jest chociażby przez firmy kurierskie. Czy praca jako kierowca BDF za granicą się opłaca?

Czy praca jako Kierowca BDF za granicą się opłaca?

Bardzo popularny stał się transport towarów za pomocą wymiennych kontenerów BDF. Firmy za granicą, zwłaszcza w Austrii, czy Niemczech chętni korzystają z tego systemu. Pozwala on przewozić towary w specjalnych kontenerach (wymiennych nadwoziach), bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Wymienny kontener BDF można z łatwością przenosić pomiędzy poszczególnymi pojazdami w danym łańcuchu dostaw. System ten wykorzystywany jest chociażby przez firmy kurierskie. Czy praca jako kierowca BDF za granicą się opłaca?

Kierowca BDF – jakie musi mieć uprawnienia?

Warto wiedzieć, że kierowca BDF przede wszystkim powinien mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych, czyli prawo jazdy C+E oraz kartę kierowcy. Często kierowca BDF za granicą musi znać przynajmniej podstawy języka obcego, które ułatwią mu komunikację w czasie załadunku, rozładunku, ale i w trasie. Ponieważ samochody ciężarowe BDF z osią skrętną są bardziej wymagające bardzo często praca na BDF jest poprzedzona szkoleniem. Zwykle jest ono jednodniowe i w pełni płatne. Pozwala wdrożyć się w obowiązki i wprawić w manewrowanie pojazdem wyposażonym w dodatkową przyczepę, czyli tzw. ruchomy magazyn. Zatem niekoniecznie należy posiadać certyfikat ukończenia kursu BDF, bo wiele firm gwarantuje szkolenie. Warto wiedzieć, że BDF to wymienne nadwozia, które mogą być różnorodnie zabudowane. Mogą mieć sztywne ściany, chłodnię albo plandekę.

Co obejmuje szkolenie BDF?

Szkolenie BDF można odbyć w Polsce, jednak gdy pracodawca za granicą zapewnia wdrożenie, to nie warto przepłacać za prywatne szkolenie w Polsce. W sytuacji, gdy certyfikat BDF jest wymagany poza prawem jazdy C+E oraz uprawieniami ADR, to może istnieć konieczność odbycia takiego kursu. Można go odbyć w szkole jazdy albo wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Obejmuje zajęcia praktyczna takie jak:

  • ćwiczenie jazdy do przodu, do tyłu na łuku i w linii prostej;
  • doskonalenie umiejętności manewrowania;
  • sprzęganie danego pojazdu z przyczepą;
  • odstawianie wymiennego nadwozia;
  • procedury załadunku i wyładunku.

Kierowca BDF praca – na czym polega?

Zastosowanie systemu BDF, czyli możliwość pozostawienia wymiennego nadwozia BDF bardzo upraszcza i skraca czas transportu pomiędzy realizującymi zlecenie jednostkami. Po dostarczeniu ładunku w konkretne miejsce, kierowca nie musi czekać na rozładowanie naczepy BDF – po rozstawieniu kontenera może od razu ruszyć w drogę z kolejnym kontenerem.

Chcąc podjąć pracę jako kierowca BDF trzeba wiedzieć, że może być to zarówno zatrudnienie związane z pokonywaniem tras dalekobieżnych z BDF, ale i tzw. tras „koło komina”, zatem od magazynu do magazynu na krótkich odcinkach albo w obrębie magazynów firmy. Na pewno praca na trasach krótkich wiąże się ze stałymi godzinami i możliwością codziennych powrotów do miejsca zakwaterowania, a nie tak jak w przypadku tras dalekobieżnych najwyżej raz na kilka dni. Oczywiście kierowca BDF np. w firmie kurierskiej może też przemieszczać się na dłuższych dalekobieżnych trasach, dostarczając kontenery z punktu A do punktu B. Jeżeli praca odbywa się na placu manewrowym i polega na załadunku i rozładunku, to jest to praca w ramach transportu specjalistycznego. Zatem nawet jeśli kierowca nie pokonuje dalekobieżnych tras może liczyć na godziwe wynagrodzenie.

Czy praca kierowcy BDF za granicą może się opłacać?

Pracę dla kierowcy BDF znajdziesz np. za pośrednictwem agencji pracy Dungito, gdzie jest dostępna po dopełnieniu formalności i pozytywnym przejściu procesu rekrutacji. Można zdecydować się na pracę w Niemczech. Można znaleźć ją między innymi w Monachium, Hamburgu czy Freiburgu. Oferowane wynagrodzenie mieści się w granicach od 2500 do 3500 euro na rękę miesięcznie. Do tego trzeba zaznaczyć, że każdy kierowca objęty jest pakietem świadczeń socjalnych. Pieniądze odkładane są na niemiecką emeryturę. Dostępne jest także ubezpieczenie, czy Kindergeld. Niemiecka umowa o pracę gwarantuje uczciwe warunki. Oczywiście przed podpisaniem warto ją przetłumaczyć albo poprosić o jej przygotowanie w dwóch językach. Kierowca BDF za granicą może pracować również w systemie 3/1 czy 2/1, zatem trzy tygodnie w trasie, jeden w domu lub dwa tygodnie w trasie, jeden w domu. Niektórzy pracodawcy w ramach umowy o pracę oferują nawet bezpłatne zakwaterowanie w miejscu zatrudnienia. Warto porównać warunki, jakie może otrzymać kierowca BDF w Polsce. Oczywiście jego składki także odprowadzane są na przyszłą emeryturę, jednak zarobki są ciągle niższe niż chociażby u naszych zachodnich sąsiadów. Zatem wielu kierowców zawodowych decyduje się rozwijać swoją karierę zawodową właśnie w Niemczech, Austrii czy też Holandii.

Praca kierowcy BDF niewątpliwie jest atrakcyjna. Można zarobić sporo, a przy tym niekoniecznie wyruszać w trasy dalekobieżne. Jednocześnie może dawać satysfakcje, a także możliwość rozwoju. W pracy jako kierowca BDF niezbędne jest posiadanie kodu 95, czyli kwalifikacji zawodowych niezbędnych do przewozu rzeczy. Po upływie 5 lat uprawnienia trzeba odnowić. Stabilna praca jako kierowca BDF za granicą to na pewno dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.