Znajomość języków obcych a szanse na znalezienie pracy
Dziś ten, kto szukał dobrej pracy w której mógłby spełniać się w przyszłości z pewnością zauważył, że blisko 80% ofert pracy zawiera jeden wymóg: znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym.
Zawody, w których język obcy jest konieczny
Największe zapotrzebowanie na znajomość języka obcego, najczęściej angielskiego jest branża handlowa, IT, Public Relations i Marketing, Badania i Rozwój, Budownictwo, Finanse i Ekonomia oraz Doradztwo i Konsulting. Jednak największą wagę do komunikowania się w języku obcym przykłada branża IT.
A jak wygląda sprawa z sektorem publicznym? Z badań wynika, że większa połowa ogłoszeń, ponad 60% ofert nie zawiera oczekiwań związanych z językiem obcym.
Więc, czy szukając pracy możemy liczyć na to, że istnieje jeszcze branża nie wymagająca języka obcego? To branża kosmetyczna, zdrowotna i rekreacyjna. Pracownicy z sektora obsługi klienta i sprzedaży w popularnych sieciach handlowych nie potrzebują znajomości języka, tak jak osoby pracujące w ubezpieczeniach, finansach i w bankowości. Branżą, która nie wymaga znajomości języka jest także branża call center.
Znajomość języków obcych a zarobki
Nie oszukujmy się, nie można funkcjonować bez znajomości języka angielskiego w kulturze europejskiej, która jest przesycona zachodnią kulturą oraz zwyczajami. Znajomość języka angielskiego jest kluczowa do tego stopnia, że osoba nie znająca tego języka jest wręcz nastygmatyzowana. Znajomość więcej niż trzech lub czterech języków na poziomie komunikatywnym daje prestiż i uznanie społeczeństwa. Poszukiwanie pracy bez znajomości przynajmniej angielskiego będzie ciężką przeprawą.
Bilingiwstyczni pracownicy są docenieni w każdej firmie. Znajomość języków obcych przekłada się bezpośrednio na zarobki- pracownicy z dodatkowym językiem zarabiają średnio o 35% więcej w porównianiu z tymi, którzy tego języka nie znają.
Największe zapotrzebowanie na pracowników bilingwistycznych posiadają województwa mazowieckie, dolnośląskie oraz małopolskie. Oprócz języka angielskiego pożądanym językiem jest niemiecki, który warunkuje świetną karierę zawodową w województwie opolskim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Jak szybko można nauczyć się obcego języka
Dostajemy wymarzoną pracę, ale z zastrzeżeniem, że musimy szybko opanować język obcy. Albo staramy się o awans, a styczości z angielskim mieliśmy tyle, co w liceum i na studiach. Jak efektownie rozpocząć szybką naukę języka?
Zapewne najlepszym pomysłem będzie profesjonalny kurs językowy, a także rozmowy z native speakerem i kilkugodzinna, regularna nauka. Poproś kogoś bliskiego, kto dobrze zna język obcy, aby pomógł ci w komunikacji. Możesz z nim rozmawiać wyłącznie w języku angielskim. Zobaczysz, jak szybko i łatwo przyjdzie ci mówienie! Systematyczność i wytrwałość da skuteczne rezultaty.
Zgadza się. Bez znajomości przynajmniej podstaw angielskiego nie masz szans na dobrą pracę. Ja zapisałam się na kurs angielskiego i nie żałuję. Angielski nie jest zresztą taki trudny.