W jakim zbiorniku należy przechowywać wodę pitną?

Niebieskie zbiorniki na wode pitną

W miejscach narażonych na okresowe braki bieżącej wody stosuje się specjalne zbiorniki, które umożliwiają w pełni bezpieczne magazynowanie cieczy. Najczęściej wykorzystywane są one w firmach przemysłowych i gospodarstwach rolniczych, jednak z powodzeniem sprawdzą się także w lokalach gastronomicznych i innych przedsiębiorstwach, w których stały dostęp do wody jest niezbędny. Opisujemy, czym powinny charakteryzować się zbiorniki tego typu.

Z czego są wykonane zbiorniki na wodę pitną?

Zbiorniki na wodę pitną najczęściej wykonane są z polietylenu, czyli wyjątkowo uniwersalnego tworzywa sztucznego. Jest ono obojętne chemicznie, a wykorzystany materiał spełnia wszelkie wymagania jakościowe i sanitarne dzięki czemu przechowywana ciecz jest w pełni zdatna do picia.

Bardzo ważną zaletą zbiorników na wodę pitną jest ich dostępność: poszczególne modele różnią się od siebie pojemnością, a także sposobem montażu, który dzieli je na zbiorniki naziemne i podziemne, ponadto wyróżnia je stosunkowo niska cena. Ich konstrukcja jest lekka, dzięki czemu z powodzeniem mogą być przenoszone i transportowane. Polietylen jest odporny na promieniowanie UV oraz na szkodliwe warunki atmosferyczne, przez co zabezpiecza magazynowaną w zbiornikach wodę.

Gdzie powinny być umiejscowione zbiorniki na wodę pitną?

Warto pamiętać, że zbiorniki na wodę pitną nie mogą być umieszczone w przypadkowych miejscach – powinny znajdować się one na terenach zacienionych, które nie są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Na przydatność wody pitnej wpływa także temperatura, dlatego latem należy umieszczać zbiorniki w chłodnych miejscach, natomiast zimą – w ciepłych pomieszczeniach.

Jak długo można przechowywać wodę pitną?

Nie istnieją wyraźne zalecenia, które dotyczą czasu przechowywania wody pitnej. Jak tłumaczy nam pracownik firmy MIM Zbiorniki:

Powszechnie uznaje się, że bezpiecznym czasem magazynowania wody pitnej w zbiorniku jest okres 6 miesięcy. Podczas magazynowania istotna jest jednak jego lokalizacja, czynniki zewnętrzne, które na niego oddziałują oraz jego jakość i szczelność.

Podczas wyboru zbiornika do magazynowania wody pitnej, warto decydować się na zakup produktów, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych i rzetelnych producentów, który udzielają wieloletniej gwarancji na swój asortyment. Ponadto do zbiorników powinny być dołączone specjalne atesty i certyfikaty, które potwierdzą ich jakość, a tym samym – bezpieczeństwo użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.