Upadłość konsumencka – kiedy ogłosić?

Mężczyzna rozmowa z adwokatem o upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka jest terminem powszechnie znanym, jednak dla wielu osób takie rozwiązanie jest bardzo odległe. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być jedynym wyjściem. Jeśli należysz do osób, które mają kłopot ze spłatą zobowiązań finansowych, koniecznie sprawdź, na czym polega upadłość konsumencka i kiedy można ją ogłosić.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu oddłużenie osoby niemogącej poradzić sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Rozwiązanie to przeznaczone jest wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Celem upadłości konsumenckiej jest umorzenie części lub całości długów, a także zaspokojenie wierzycieli, na przykład z majątku dłużnika.

Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą ubiegać się osoby, które od co najmniej trzech miesięcy mają kłopot z terminową spłatą należności finansowych. Nietrudno domyślić się, że upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stworzone zostało z myślą o osobach mających długi, jednak przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. W niektórych przypadkach suma zobowiązań może być na tyle duża, że ich spłata przestanie być możliwa – na przykład dlatego, że comiesięczne przychody są zbyt niskie, aby odpowiednią ich część przeznaczyć na spłacanie rat.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, upadłość konsumencka nie jest już rozwiązaniem stworzonym wyłącznie z myślą o osobach, które nie opłacały zobowiązań nie ze swojej winy, na przykład na skutek choroby. Dotychczas osoby, które miały kłopot ze spłatą należności na skutek umyślnego działania, na przykład nadmiernego korzystania z szybkich pożyczek, nie mogły ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na ubieganie się o upadłość, niezależnie od tego, czy do problemów ze spłaceniem zadłużenia doszło z winy osoby spłacającej zobowiązania, czy też nie.

Ogłoszenie upadłości krok po kroku

Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, a następnie wnieść opłatę w wysokości 30 zł. Wniosek o upadłość konsumencką można napisać samodzielnie albo z pomocą prawnika lub radcy prawnego. W czasie rozprawy sąd podejmie decyzję, czy w przypadku danej osoby istnieją przesłanki, aby umorzyć wszystkie długi. Bardzo często sąd decyduje o umorzeniu wyłącznie części zobowiązań. W efekcie dłużnik musi w dalszym ciągu spłacać część zadłużenia. Podczas postępowania sąd ustala również plan spłat. Opcjonalnie może również nakazać sprzedaż mienia dłużnika.

Wiele osób chcących skorzystać z rozwiązania, jakim jest upadłość konsumencka, decyduje się na skorzystania ze wsparcia profesjonalnej kancelarii. Jest to bardzo dobra decyzja, ponieważ – przy pomocy doświadczonego prawnika lub radcy prawnego – można zyskać o większe szanse na poprawne przeprowadzenie postępowania.

Podsumowanie

Ubieganie się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla wielu osób jest rozwiązaniem ostatecznym. Oprócz konieczności brania udziału w długim i często żmudnym postępowaniu, należy mieć na względzie także konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wśród najważniejszych z nich wymienić można likwidację majątku czy ograniczony dostęp do pieniędzy. Jeśli jednak nie ma innego sposobu, aby poradzić sobie ze zobowiązaniami finansowymi, upadłość konsumencka może być jedynym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.