Transformacja cyfrowa w małej firmie – możliwości i perspektywy
Chociaż transformacja cyfrowa najczęściej kojarzy się z dużym biznesem, jest ona możliwa także w małych firmach. Jak ją rozpocząć?
Coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspomagających swoją działalność. Ta cyfrowa transformacja odbywająca się w XXI wieku oferuje szerokie możliwości także tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą małe firmy.
Na czym dokładnie polega transformacja cyfrowa? Jakie rozwiązania w dziedzinie przemysłu 4.0 sprawdzają się w małych firmach? Jak rozpocząć przemianę swojego biznesu?
Czym jest cyfrowa transformacja?
Pod pojęciem jak transformacja cyfrowa znajduje się szereg przemian związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które dotykaj również obszaru biznesu.
Dzięki cyfrowej transformacji można dokonać zmiany sposobu myślenia o dotychczasowych procesach biznesowych, wdrażając technologie, które pozwalają na podwyższenie przychodów i podniesienie efektywności pracy.
Jakie rozwiązania oferuje przemysł 4.0?
Obszar jak przemysł 4.0, który odnosi się do najnowszych technologii w XXI wieku, oferuje obecnie bardzo szerokie możliwości dotyczące zmiany biznesów.
Czwarta rewolucja przemysłowa, która określana jest mianem rewolucji cyfrowej, obejmuje między innymi rozwiązania jak:
- sztuczna inteligencja
- uczenie maszynowe
- automatyka przemysłowa
- inteligentne budynki
- analityka
- internet rzeczy – IoT
- systemy komputerowe
- systemy baz danych Big Data
- chmura obliczeniowa – cloud computing
- digitalizacja
Zatem przemysł 4.0 prezentuje bardzo szerokie możliwości także dla mniejszych firm, które nie mogą pozwolić sobie na wdrożenie kosztownych rozwiązań. Jednak wybór tych odpowiednich, przystępnych cenowo daje szerokie możliwości w zmianie sposobu funkcjonowania biznesu na bardziej wydajny i efektywny.
Cyfrowa transformacja małej firmy – jakie rozwiązania wybrać?
Obecnie cyfrowa transformacja małej firmy może odbywać się na wiele sposobów. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?
Systemy informatyczne
Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami w dziedzinie przemysłu 4.0 w małych firmach są systemy informatyczne wspomagające ich codzienne funkcjonowanie.
Aktualnie asortyment systemów jest bardzo szeroki. Włączają one zarówno rozwiązania uniwersalne, na przykład jak systemy ERP przeznaczone do kompleksowego zarządzania wszystkimi zasobami firmy, jak i systemy skupione na określonych obszarach działalności, na przykład przeznaczone dla firm magazynowych, transportowych, sklepów internetowych.
Chmura obliczeniowa
Wybierając systemy informatyczne działające w chmurze przedsiębiorca oraz jego pracownicy mogą mieć dostęp do narzędzi oraz danych w bazie w dowolnym miejscu. W tym przypadku cyfrowa transformacja pozwala na efektywną pracę w dowolnym miejscu, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu.
Automatyzacja procesów
Dużym wsparciem w prowadzeniu małej firmy jest także automatyzacja procesów. W tym przypadku transformacja cyfrowa pozwala na znaczne przyspieszenie prowadzonych procesów.
Duże wsparcie w automatyzacji oferują systemy informatyczne, które pozwalają na automatyczne generowanie dokumentów, przesyła danych, przeprowadzanie analiz.
Automatyka budynkowa
Dzięki rozwiązaniom tego typu możliwe jest wprowadzenie działań automatyzujących działanie budynków, w których działa firma. Przemysł 4.0 oferuje w tym przypadku dostęp do systemów pozwalających na zarządzanie budynkami za pośrednictwem internetu, dlatego umożliwia nadzorowanie firmy nawet wtedy, gdy jest się poza nią. To zwiększa poziom jej bezpieczeństwa.
Jak wdrożyć przemysł 4.0 w małej firmie?
Aby transformacja cyfrowa rozpoczęła się w małej firmie, duże znaczenie ma wybór odpowiedniego dostawcy rozwiązań w tym zakresie. Najlepiej zapoznać się z różnymi ofertami, aby dzięki temu porównać je i wyselekcjonować taką, która będzie łączyła w sobie optymalny zakres obsługi z przystępnymi cenami, które w małych firmach mają bardzo duże znaczenie.
Więcej informacji dotyczących dostępnych rozwiązań w ramach przemysłu 4.0 dla małych firm można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych firm wykonujących wdrożenia.