Transakcje M&A – na czym polegają?

Tranzakcja M&A.

Przedsiębiorcy nieustannie myślą o tym, jak rozwinąć swój biznes i na jakie kroki się zdecydować, żeby osiągnąć, jak najlepsze korzyści. Jedną z możliwości jest zdecydowanie się na transakcje M&A, czyli fuzje oraz przejęcia. Połączenie spółek lub nabycie innej spółki to nowe źródło finansowania i nowa baza kontrahentów, a zatem szansa na duże zyski i osiągnięcie określonych celów. Jednak fuzje i przejęcia wymagają znajomości przepisów prawnych, dlatego warto w tej kwestii korzystać ze wsparcia specjalistów.

Bezpieczne przeprowadzenie transakcji M&A

Przeprowadzenie fuzji i przejęć odbywa się etapowo. Trzeba dopełnić szereg formalności, żeby finalnie mogło dojść do połączenia (fuzji) lub też nabycia spółki. Aby po drodze nie popełnić żadnego błędu, warto zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną, taką jak np. TGC Corporate Lawyers, która kompleksowo zajmuje się obsługą prawną związaną z transakcjami M&A. Swoją stronę internetową posiada zarówno w języku polskim, jak i czeskim, słowackim oraz angielskim, ponieważ kancelaria współpracuje zarówno z firmami z kapitałem polskim, jak i zagranicznym. Podstawą jeżeli chodzi o fuzje i przejęcia jest dokonanie audytu prawnego (due diligence), a zatem analizy finansowej i prawno-podatkowej interesującej spółki. W ten sposób wchodzimy w posiadanie kluczowej wiedzy odnoszącej się do „kondycji” przedsiębiorstwa, która umożliwia podjęcie świadomej decyzji co do jego nabycia, a także nie jest bez znaczenia podczas negocjacji. 

Przygotowanie dokumentacji i przejęcie

Po pozytywnych wynikach analizy prawnej można przejść do negocjacji i finalizacji transakcji. Prawnicy, zapewniający obsługę prawną, zajmują się przygotowaniem stosownych dokumentów, umów inwestycyjnych oraz przeprowadzeniem transakcji nabycia bądź zbycia spółki. Gwarantują przy tym płynne przekazanie udziałów oraz to, żeby cały proces przebiegł zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, a posiadana dokumentacja była kompletna.

Transakcje M&A uchodzą za jedne z najbardziej skomplikowanych procesów, z jakimi mamy do czynienia na rynku. Dlatego też decydując się na fuzję i przejęcie, zamiast robić to samodzielnie, warto skorzystać z pomocy prawnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.