System bezpieczeństwa informacji w branży motoryzacyjnej – standard TISAX

Silnik samochodowy

W oparciu o normę ISO 27001 i dostosowanie do wymagań branży samochodowej, niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego we współpracy z European Network Exchange opracowało standard TISAX (Trusted Information Security Assessment Exchange). Do kogo jest on skierowany i jakie można osiągnąć dzięki niemu korzyści?

Czym jest TISAX?

TISAX pozwala na ocenę bezpieczeństwa informacji w firmach działających w branży motoryzacyjnej poprzez przeprowadzanie audytu przez zaufane i certyfikowane strony trzecie. Zapewnia wspólny system, dzięki któremu wymiana danych przebiega bezproblemowo i nie narusza praw producentów. Standard TISAX jest wdrażany przez producentów takich jak Volkswagen, BMW, Audi, Porsche, Mercedes i Daimler. Jest również wykorzystywany do sprawdzania bezpieczeństwa IT przez dostawców sprzętu, takich jak Continental, Bertrand i Bosch.

Główne założenia normy

Najważniejszym celem TISAX jest to, aby stworzyć wartość dodaną do wymiany danych między producentami a dostawcami w celu zmniejszenia kosztów i zaoszczędzenia czasu. Dotyczy to takich aspektów, jak np. sposób przetwarzania i ochrony poufnych informacji. Ocena TISAX pozwala, na podstawie obiektywnych kryteriów, poświadczyć wdrożenie środków bezpieczeństwa w odniesieniu do celów. Dlatego firmy posiadające certyfikat TISAX mogą współpracować z sobą bez potrzeby ciągłego wzajemnego kontrolowania.

Osoby, które są zainteresowanie szkoleniem z zakresu TISAX, więcej informacji znajda na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/audytowanie-systemu-bezpieczenstwa-informacji-zgodnie-ze-standardem-tisax/.

Cztery główne tematy oceny TISAX to: 

  • bezpieczeństwo informacji,
  • połączenia ze stronami trzecimi,
  • operowanie prototypami,
  • ochrona danych.

Korzyści z certyfikacji

W szczególności ocena TISAX zapewnia wdrożenie i kontrolę ISMS (System zarządzania bezpieczeństwem informacji) bez konieczności posiadania certyfikatu ISO 27001. Z kolei wprowadzenie przemyślanego i ustrukturyzowanego SZBI zapewnia gwarancję zaufania i jakości. Od 2018 roku wszystkie firmy, które chcą pracować dla klientów z niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, potrzebują certyfikatu TISAX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.