Straciłeś pracę w Norwegii? Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych
Nagła utrata pracy nigdy nie jest przyjemną sytuacją! W określonych przypadkach możesz jednak starać się o zasiłek dla bezrobotnych – Norwegia dba bowiem dość mocno o interesy pracowników. Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, jakie wymagania musisz spełnić oraz jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii?
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii – co możesz zyskać?
Norweski zasiłek dla bezrobotnych, czyli dagpenger, to finansowa ochrona dla osoby, która utraciła pracę i jest w trakcie poszukiwania kolejnej. Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii mają częściowo zastąpić utracone wynagrodzenie i umożliwić osobie bezrobotnej znalezienie nowej pracy. Wypłaca je norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej, czyli NAV. Norwegia zasiłek dla bezrobotnych przyznaje pracownikom, którzy otrzymali wypowiedzenie, rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron, lub którym wygasł kontrakt. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje także osobom zwolnionym ze służby wojskowej, osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą oraz pracownikom, których zakład pracy ogłosił upadłość. Jakie warunki należy wypełnić, by otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Jeśli chcesz pobierać zasiłek dla bezrobotnych, warunki które musisz spełniać są następujące…
- Twój czas pracy zmniejszył się co najmniej o połowę, wskutek czego tracisz część dochodu.
- Masz wypracowane prawo do zasiłku, czyli minimalny dochód brutto; wynosi on 1,5 G za okres 12 miesięcy lub 3 G za okres 36 miesięcy; do dochodu wliczają się opodatkowane świadczenia socjalne: zasiłek macierzyński lub tacierzyński, zasiłek ciążowy i chorobowy z powodu ciąży.
- Legalnie przebywasz w Norwegii.
- Masz w historii zatrudnienia umowę o pracę (minimum 1 dzień).
- Aktywnie poszukujesz pracy i udostępniasz swoje CV w bazie NAV, a także co 14 dni wysyłasz do NAV elektroniczne karty meldunkowe z informacją o sytuacji życiowej.
Wiadomo już, kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. A kiedy można stracić do niego prawo? Zasiłek dla bezrobotnych nie należy się uczniom, studentom, emerytom oraz osobom pobierającym świadczenia chorobowe lub rodzicielskie. Aby otrzymywać zasiłek, trzeba regularnie dostarczać do NAV informacje dotyczące własnej sytuacji życiowej (na przykład o chorobie lub podjętym zatrudnieniu). Stracisz prawo do zasiłku, jeśli bez dobrego powodu odmówisz podjęcia pracy zaproponowanej ci przez norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej. W okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii musisz także znajdować się na terenie Norwegii – w przeciwnym wypadku NAV wezwie cię do zwrotu świadczeń. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy postanowisz poszukiwać pracy w Polsce: jeśli przez co najmniej 4 z ostatnich 12 tygodni posiadasz status osoby bezrobotnej w Norwegii, możesz wnioskować o przeniesienie zasiłku do Polski. Przez 3 miesiące możesz wtedy poszukiwać pracy w kraju – jeśli po upływie tego okresu chcesz dalej pobierać zasiłek, musisz wrócić do Norwegii i wypełnić wniosek o wznowienie wypłaty świadczenia.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Zastanawiasz się, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość zasiłku obliczana jest na podstawie wcześniejszych dochodów brutto i wynosi 62,4% podstawy. Długość pobierania zasiłku dla bezrobotnych zmienia się w zależności od dochodów uzyskanych w ostatnim roku podatkowym lub przez 3 ostatnie lata podatkowe. Jeśli w poprzednim roku lub przez ostatnie 3 lata twój dochód nie przekracza 2 G, możesz pobierać zasiłek maksymalnie przez 52 tygodnie. Jeśli natomiast przez ostatni rok podatkowy lub 3 ostatnie lata twój dochód przekracza 2 G, zasiłek przysługuje ci przez maksymalnie 104 tygodnie. Zasiłek dla bezrobotnych jest opodatkowany, a wysokość podatku ustalana jest przez NAV. Potrzebujesz pomocy w sprawie zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii?
Co należy zrobić, by otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Aby pobierać świadczenie dla bezrobotnych, należy zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy w lokalnym oddziale NAV; można to także zrobić za pośrednictwem strony internetowej (w Polsce analogicznie należy zarejestrować się w urzędzie pracy i posiadać status bezrobotnego). Razem z podaniem musisz dostarczyć komplet dokumentów: potrzebne będzie wypowiedzenie umowy o pracę, świadectwo pracy, umowa o pracę (minimum 1 dzień), pozwolenie na pobyt w Norwegii lub rejestracja pobytu oraz aktualna informacja o karcie podatkowej. Dodatkowo przygotuj także rozliczenie podatkowe za dany rok i odcinki z pensji za okres 3 ostatnich miesięcy. Im szybciej zgłosisz się do urzędu, tym lepiej – w ten sposób unikniesz odliczania części zasiłku. Wniosek rozpatrywany jest przez NAV w ciągu miesiąca; zasiłek zostanie jednak wypłacony od dnia złożenia wniosku i rejestracji. Jeśli otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych, musisz pamiętać o złożeniu CV w systemie NAV oraz regularnym (co 2 tygodnie) przesyłaniu karty meldunkowej, która jest podstawą do wypłaty zasiłku. Urząd Pracy może skierować cię na szkolenie lub zaproponować ci pracę, którą musisz podjąć – warunkiem otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych jest między innymi aktywne poszukiwanie pracy i gotowość do jej podjęcia.
Koronawirus: permittering, utrata pracy, zasiłek dla bezrobotnych
Zasiłek dla bezrobotnych a koronawirus – co musisz wiedzieć? Pandemia szczególnie dotknęła przedsiębiorców – nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach na świecie – w tym także Norwegii. Permittering, czyli czasowe zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, pozwala na tymczasową redukcję liczby pracowników w firmie w trudniejszym okresie. Pracodawca jest wówczas zwolniony z obowiązku wypłaty wynagrodzenia, choć zachowane są inne zobowiązania wynikające z umowy o pracę. Pracodawca płaci pracownikowi przez pierwsze 10 dni roboczych, potem zasiłek dla bezrobotnych płaci NAV. Wniosek o to świadczenie najlepiej złożyć pierwszego dnia permitteringu. W tym wypadku do niezbędnych dokumentów należy dołączyć także dokument, który potwierdza wysłanie pracownika na permitttering oraz zawiera informacje odnośnie do rozpoczęcia permitteringu.