Start w przyszłość

kobieta z kulą

Dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy i chcących świadomie i skutecznie budować swoją karierę zawodową. Zawsze warto podnosić swoje kwalifikacje np. szkoląc się lub studiując, przy czym warto wybierać takie kierunki, które w perspektywie kilku lat pozwolą na zatrudnienie w kilku istotnych sektorach.

Kierunek inżynier

Obecnie najbardziej pożądane są kierunki techniczne, inżynieryjne lub związane z rozwojem technologii. Koniecznie należy położyć duży nacisk na naukę przynajmniej jednego języka obcego tak, by opanować go w stopniu dobrym lub bardzo dobrym – z badań firmy Sedlak&Sedlak wynika, że dobra i bardzo dobra znajomość języka angielskiego predysponuje do znacznego wzrostu zarobków w trakcie kariery zawodowej.

Umiejętność sprzedania wiedzy

Stawiać na miękkie umiejętności (zdolności komunikacyjne, otwartość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, jak również umiejętności przywódcze, motywacyjne i zarządcze). Z raportu Europejskiego Oddziału Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości wynika, że ponad połowa przedsiębiorców sądzi, że młodym brakuje tych właśnie umiejętności.

Budowanie kariery zawodowej

Podczas nauki korzystaj z praktyk i staży, lecz planuj je rozważnie, zgodnie z zainteresowaniami i obranym kierunkiem edukacji. Podczas studiów młode osoby powinny skupić się na świadomym budowaniu swoich kompetencji, poszukiwanie pracy (lub stażu) rozpocząć jak najwcześniej.

Piąty rok studiów to czas, gdy trzeba już aktywnie działać na rynku. Podejmowanie różnej aktywności na studiach (koła naukowe, dodatkowe programy edukacyjne oferowane np. przez pracodawców) też jest bardzo ważne.

1 thought on “Start w przyszłość

  1. Bardzo dobry artykuł. Zdecydowanie się z nim zgadzam. Sądzę, że w dzisiejszych czasach opanowanie języka angielskiego to konieczność, jeśli marzy się o dobrej pracy. Stało się to tak powszechnie wymagane wśród pracodawców, że nie wyobraża się by ktoś nie posiadał tej umiejętności. Oprócz tego zaczęto bardziej doceniać pracowników, którzy poza językiem angielskim potrafią porozumiewać się w chociaż jednym, innym języku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.