Sposób na zmiany w podatkach

podatki, kalkulator

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Skala zmian w prawie podatkowym zaskakuje i nie oszczędza przedsiębiorców. Będą musieli oni dostosować się do nowo obowiązujących przepisów. Dziś zaprezentujemy kilka najważniejszych reform.

Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 roku zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT. Ma on na celu pomoc przedsiębiorcom w szybkim i skutecznym weryfikowaniu kontrahentów.

Dzięki białej liście, możliwe jest:

  • weryfikowanie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • sprawdzenie, czy kiedykolwiek odmówiono podatnikowi rejestracji, bądź wykreślono go lub z powrotem przywrócono do rejestru,
  • potwierdzenie rachunku bankowego, na jaki można przelać sumę pieniężną swojemu kontrahentowi.

Obecnie, podatnik sprawdzić może status partnera biznesowego wyłącznie na bieżącą chwilę, a nie na przykład w momencie wystawienia faktury. Biała lista, daje możliwość sprawdzenia, czy podmiot znajduje się w wykazie informacji na wybrany dzień.

Biała lista prowadzona jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

NIP na paragonie fiskalnym

Kolejną zmianą, będzie obowiązek umieszczania numeru NIP na paragonie fiskalnym.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku wystawienie faktury do paragonu możliwe będzie wyłącznie wtedy, gdy na paragonie pojawi się numer identyfikacyjny nabywcy. Jeśli tak się nie stanie, każda ze stron powinna liczyć się z wysokimi karami, które osiągnąć mogą nawet 100% kwoty należnego podatku.

Niestety, ale wystawianie faktury na podstawie zwykłego paragonu z kasy nie będzie już tak proste.

Nowy JPK_VAT

Kwiecień 2020 – wówczas duzi przedsiębiorcy będą mogli składać nowy JPK_VAT składający się z dwóch części – deklaracji i ewidencji. Od 1 lipca 2020 roku dołączą do nich pozostali podatnicy VAT.

Rozliczanie w postaci jednego pliku ma na celu uproszczenie rozliczenia z Urzędem Skarbowym oraz odciążenia sprawozdawczego podatników VAT.

Dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K, będzie można przesyłać wraz z ewidencją w jednym elektronicznym dokumencie – JPK_VAT. Obowiązek obsługi odrębnych plików zostanie zniesiony, a to z kolei przełoży się na zmniejszenie kosztów i pracochłonności wypełniania przez podatników VAT obowiązków sprawozdawczych.

Aby nadążyć za tak wieloma zmianami w prawie podatkowym, firmy powinny zadbać o wiedzę pracowników działów finansowo-księgowych, zajmujących się rozliczeniami podatkowymi i regularnie prowadzić dla nich szkolenia (szkolenia podatkowe: https://eventis.pl/szkolenia/podatki). Podatki to tak obszerna dziedzina prawa finansowego, stanowiąca o obowiązujących procedurach powstawania, ustalania i wygasania zobowiązań podatkowych, że każdy przedsiębiorca, chcący prawidłowo funkcjonować, powinien śledzić na bieżąco wszelkie zachodzące w tej sferze zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.