Spółka czy JDG – co lepiej wybrać?

Mężczyźni rozmawiają o gotowej spółce na sprzedaż

Zakładanie firmy dla wielu osób jest sposobem na rozpoczęcie przygody z własnym biznesem. W Polsce istnieje kilka form takiej działalności. Która z nich sprawdzi się lepiej? O czym warto pamiętać, zakładając spółkę lub jednoosobową działalność gospodarczą?

Wielkość biznesu

Ogromny wpływ na wybór pomiędzy spółką i jednoosobową działalnością gospodarczą ma wielkość biznesu. W przypadku większych firm zazwyczaj stawia się na pierwsze rozwiązanie. Jeśli jednak danej osobie zależy na założeniu małego sklepu czy świadczenie usług jako freelancer, doskonale sprawdzi się jednoosobowa działalność gospodarcza.

W przypadku spółki konieczne jest orientowanie się w większej liczbie zawiłych przepisów. Właściciele takich organizacji często korzystają z pomocy prawników.

Odpowiedzialność za zobowiązania

W przypadku spółki właściciel firmy nie musi odpowiadać osobiście za długi, kredyty, faktury do zapłaty czy pożyczki. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo jest duże, a podejmowane transakcje – liczone w milionach złotych. Warto pamiętać, że formę prowadzenia firmy można zawsze zmienić. Często na taki krok decydują się osoby, które zdążyły osiągnąć sukces i chcą maksymalnie ograniczyć odpowiedzialność oraz koszty związane z uzyskiwanymi dochodami.

Na rynku pojawiają się również oferty obejmujące gotowe spółki na sprzedaż. To łatwy sposób na rozpoczęcie działalności bez konieczności samodzielnego dopełniania niezbędnych formalności.

Prowadzenie księgowości

Znaczenie ma też forma prowadzenia księgowości w przypadku poszczególnych typów firm. W jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy uproszczony wariant, ale jedynie w sytuacji, gdy roczne dochody nie przekraczają 2 milionów euro. Spółki zawsze muszą prowadzić pełne księgi rachunkowe. To wyższy koszt i konieczność skorzystania z usług profesjonalistów. Formalności związane z finansami w przypadku spółek są większe, jednak dla dużych firm taka forma prowadzenia działalności okazuje się zwykle korzystniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.