Składanie deklaracji podatkowej PIT 37 – o czym warto pamiętać
Obowiązek złożenia deklaracji PIT spoczywa na każdej osobie, która w 2019 osiągnęła jakikolwiek dochód z tytułu świadczenia pracy. Warto jednak mieć świadomość, że cała procedura składania deklaracji podatkowej dla osoby fizycznej uległa znacznemu usprawnieniu. O czym warto pamiętać w obliczu zbliżającego się terminu złożenia PIT 37?
W jaki sposób złożyć deklarację PIT 37?
Począwszy od zeszłego roku, kiedy podatnicy byli zobowiązani złożyć deklarację PIT 37 za 2018 rok, Ministerstwo Finansów wraz z Urzędem Skarbowym wprowadzili dużą innowacją w postaci portalu rządowego PIT Online, dzięki któremu ingerencja podatnika w wysyłanie deklaracji jest zmniejszona do minimum. Pracodawca, który zatrudnia podatnika jest zobowiązany do wysłania deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego, który następnie wprowadza informacje o naszych dochodach do systemu. Rola nas jako podatnika polega na wejściu na podatkowy portal rządowy, a następnie potwierdzenie deklaracji, która już widnieje. W tym roku sytuacja wygląda podobnie, a my nie musimy już wpisywać informacji o przychodach, kosztach i składkach ubezpieczeniowych w konkretnych polach, gdyż te wszystkie informacje są już w deklaracji zawarte. Jeżeli jednak chcemy odliczyć sobie jakąś ulgę, rozliczyć się z małżonkiem lub dodać instytucję, do której powędruje jeden procent podatku, wtedy niezbędnym jest, by dokonać takiej modyfikacji w swojej deklaracji podatkowej.
Termin złożenia PIT 37
Termin przesłania deklaracji PIT za 2019 rok to 30 kwietnia 2020 roku. Po tym czasie każdy podatnik nie będzie miał możliwości złożenia lub korekty deklaracji. Jeżeli jednak podatnik nie zaloguje się do portalu, a termin minie, nie wiążą się z tym żadne konsekwencje. W takiej sytuacji urząd skarbowy wychodzi z założenia, że wszelkie dane są poprawne i taka deklaracja jest uznawana za ważną. Jeżeli jednak chcemy zmodyfikować jakieś dane, termin 30 kwietnia jest dla nas obowiązujący.
Jakie ulgi możemy odliczyć podczas składania deklaracji?
Podatnik, dokonując rozliczenia podatkowego za rok 2019, ma możliwość odliczenia sobie pewnej kwoty podatku ze względu na dostępne ulgi. Najpopularniejszą ulgą jest ulga prorodzinna, czyli odliczenie kwoty 112,04 złotych za dziecko, które wychowujemy. W tym przypadku obowiązuje jednak warunek dochodowy. Innymi popularnymi ulgami jest składka zdrowotna, ulga abolicyjna, a także nowa ulga termomodernizacyjna. Jeżeli podatnik oszczędza na emeryturę za pośrednictwem IKZE, wtedy można odliczyć sobie wartość równą podstawie opodatkowania. Istnieją również możliwość odliczenia darowizny na organizacje społeczne oraz kościół, a także 6% w przypadku oddawania krwi.