Rodzaje obowiązku podatkowego w Niemczech

Obliczanie podatku pracująć w Niemczech

Niemiecki rynek pracy niezmiennie zachęca polskich fachowców do próbowania na nim swoich sił. Nie chodzi jedynie o atrakcyjne wynagrodzenie. Szerokie grono ulg i profitów, jakie można uzyskać dzięki zatrudnieniu w Niemczech, stanowi dużą motywację do podejmowania działań na tamtejszym terytorium. Mało kto ma jednak świadomość, że niemiecki obowiązek podatkowy dzieli się na dwa rodzaje — ograniczony i nieograniczony. Jeden z nich niestety wiąże się niemożliwością skorzystania z wielu ulg oferowanych przez ten kraj.

Ograniczony obowiązek podatkowy — pułapka dla entuzjastów szybkiego dorobku

Rozliczenie podatku z Niemiec nie przyniesie oczekiwanych profitów, jeśli dana osoba podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wyklucza on korzystanie z wachlarza ulg zarówno rodzinnych, jak i indywidualnych. Przy obliczaniu należnej daniny bierze się tu pod uwagę wyłącznie dochody uzyskane na terenie Niemiec, bez względu na istnienie źródeł zarobku w innych krajach. Co więcej, ten rodzaj obowiązku podatkowego nie uwzględnia też kwot niepodlegających opodatkowaniu. Oznacza to, iż nawet stosunkowo niewielki dochód będzie się wiązał z koniecznością oddania jego części na rzecz państwa niemieckiego.

Kogo dotyczy? Tych, którzy uzyskiwali dochody w Niemczech, ale jednocześnie przepracowali tam mniej niż 183 dni na przestrzeni roku. Istnieje jednak możliwość, by takie osoby złożyły wniosek o prawo do rozliczania podatku na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego. Muszą jednak spełnić określone warunki. Ponad 90% ich dochodów powinno pochodzić z Niemiec i podlegać tamtejszemu opodatkowaniu. Ponadto zarobki osiągane przez nich w innych krajach nie powinny przekroczyć limitów obowiązujących w danym roku kalendarzowym.

Jak bezproblemowo uzyskać prawo do korzystania z niemieckich ulg podatkowych?

Aby bez kłopotu otrzymać prawo do korzystnych odliczeń (i tym samym podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), powinno się spełnić następujące przesłanki:

  • przepracować legalnie w Niemczech co najmniej 183 dni w ciągu roku,
  • nie przekroczyć obowiązującego w danym czasie limitu dochodów z innych krajów,
  • wypracować minimum 90% swoich zarobków na przestrzeni roku na terenie Niemiec.

Sprostanie powyższym wymaganiom jest gwarancją możliwości skorzystania z szeregu ulg. Dzięki nim można m.in. odliczać koszty związane z leczeniem, dojazdem do pracy czy opłatami za media. W tym świetle rozliczenie podatku z Niemiec jawi się znacznie korzystniej. Ponadto podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu daje możliwość skorzystania z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Można też w tym przypadku uzyskać świadczenia rodzinne.

Rozliczenie podatku z Niemiec — zrób to dobrze!

Zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego są o wiele korzystniejsze z punktu widzenia osoby legalnie zatrudnionej na terenie Niemiec. Jeśli ktoś im z jakichś przyczyn nie podlega — warto dążyć do tego, by to zmienić.

Jak to zrobić, jeśli samemu czuje się zagubionym w zawiłościach obowiązujących zasad? Najlepiej zgłosić się do specjalistów, którym zagadnienia związane z rozliczeniem podatku z Niemiec są doskonale znane. Uniknie się wtedy pomyłek związanych np. ze złą interpretacją przepisów przez nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.