Przedłużona i rozszerzona gwarancja a dodatkowe ubezpieczenie – różnice
Sprzęt AGD i RTV, smartfony, konsole do gier i komputery podlegają standardowej gwarancji producenta. Są to jednak często bardzo podstawowe pakiety, które nigdy nie pokrywają wszystkich szkód. Czy warto skorzystać z przedłużonej lub rozszerzonej gwarancji? A może warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na nasz sprzęt?
Dodatkowe ubezpieczenie smartfona – jak to wygląda?
Operatorzy sieci komórkowych, sklepy z urządzeniami RTV i AGD i prywatne firmy – są to miejsca, gdzie możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia telefonu. Dlaczego dodatkowego? W praktyce jest to po prostu przedłużenie gwarancji na telefon i – co ważniejsze – rozszerzenie ochrony o dodatkowe aspekty.
Zwykle formalności jesteśmy w stanie załatwić od ręki – w miejscu zakupu lub przy okazji podpisania umowy abonamentowej. Nie ma również konieczności kontaktu z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Zakres ubezpieczenia smartfona obejmuje zwykle uszkodzenia mechaniczne, czyli pęknięcie przedniej szybki, zalanie lub zadrapanie telefonu przez zwierzęta domowe. Bez problemu ubezpieczenie pokryje koszty przepięcia prądu czy samoczynnych awarii. W praktyce taka ochrona zapewni nam zwrot kosztów naprawy większość awarii, jakie mogą dotyczyć telefonu komórkowego.
Przedłużona i rozszerzona gwarancja – jak działają?
Przedłużenie i rozszerzenie gwarancji to nic innego jak dodatkowe ubezpieczenie smartfona czy innego sprzętu. Taka opcja daje nam niemal gwarancję bezpłatnej naprawy uszkodzonego sprzętu. Dotyczy to jednak głównie wad samego produktu, a więc sytuacji, kiedy smartfon popsuje się bez naszego udziału.
Taki rodzaj ubezpieczenia nie pokryje kosztów naprawy sprzętu w wyniku np. mechanicznego uszkodzenia czy nieprawidłowego użytkowania. Przedłużona gwarancja daje zwykle dodatkowy rok gwarancji producenta. Jest to zatem czas, który wydłuży ewentualną bezpłatną naprawę. Wydaje się zatem, że jest to korzystna oferta w przypadku sprzętów AGD. Tutaj rzadko dochodzi do mechanicznych uszkodzeń, a większość usterek dotyczy wad produkcyjnych.
Telefony to nieco inna kwestia. Ich codzienne użytkowanie sprzyja upadkom, zalaniom czy przepięciom. Są to sytuacje nie do przewidzenia, a ich skutki mogą mocno obciążyć nas finansowo. Jak już wspomnieliśmy, uszkodzenia mechaniczne zwykle nie są objęte gwarancją producenta. To zrozumiałe, firma naprawi nasz sprzęt tylko w sytuacji, kiedy to z jej winy wniknęła awaria.
Koszty przedłużonej gwarancji bywają także wyższe od dodatkowego ubezpieczenia. Zwykle będzie to około 10% wartości sprzętu, natomiast roczna składka na dodatkowe ubezpieczenie smartfona może zamykać się już w niecałych 100 złotych.
Warto przy okazji mieć na uwadze, że ubezpieczenie smartfona nieco różni się od ubezpieczeń innych sprzętów codziennego użytku. W końcu nie ma drugiego takiego przedmiotu, z którym potrafimy zwyczajnie się nie rozstawać. Warto przekalkulować każdą z opcji i zdecydować się na rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.