Praca jako opiekun – specyfika pracy, plusy i minusy

opiekunka ze starsza osoba

Jak każda praca, opieka nad osobami starszymi ma swoje zalety i wady. Na pewno nie jest to zawód, który może wykonywać każdy, wymaga pewnego poziomu umiejętności, zwłaszcza poświęcenia się tego rodzaju służbie.

Praca jako opiekun

 Aby dobrze pełnić tę funkcję, trzeba wykazać się samokontrolą, a także dużym optymizmem, szczęściem życiowym, wewnętrzną energią i pozytywnym nastawieniem do życia. Odporność na stres i obserwacja ludzkiego cierpienia są wrażliwe i życzliwe, co sprzyja rozwojowi pracy, niezbędnej do zrozumienia potrzeb odbiorcy opieki.

Zalety pracy jako opiekun

W pracy związanej z opieką nad osobami starszymi jedną z zalet jest oczywiście to, że możemy czerpać siłę z wciąż szczęśliwych seniorów, którzy często wnoszą do naszego życia nowe cechy. Nie ma wątpliwości, że ludzie mogą się wiele nauczyć od osób starszych, zwłaszcza pokory losu. Zaletą jest również to, że gdy poczujemy, że potrzebujemy pomocy, będziemy odczuwać satysfakcję, widząc satysfakcjonujące efekty pracy na uśmiechniętych twarzach pacjentów, którzy pomagają myć ręce i jedzą. Każdy opiekun osób starszych uzyskuje różne rodzaje korzyści z pracy, jedni doceniają to, że komuś pomogą, inni tego potrzebują, a jeszcze inni cieszą się, że stażysta jest z nich zadowolony i docenia ich wysiłek w opiece.

Wady pracy jako opiekun

Praca z osobami starszymi wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także psychicznej adaptacji. Zwykle jest to bardzo stresujące i wyczerpujące. Cierpliwość to podstawa współpracy z osobami starszymi. Bycie blisko cierpiącego jest dużym ciężarem, nie każdy na co dzień widzi ból, chorobę, osłabienie i kalectwo, wbrew pozorom nie każdy może pomóc pomimo szczerej woli. Aby być dobrym opiekunem, należy okazywać innym współczucie, a jednocześnie przyjmować postawę, która nie budzi zbytniego współczucia i żalu, aby nie skrzywdzić podopiecznych. Oprócz szacunku i komfortu, warto przeciwstawić się nieprzyjemnym czynnościom higienicznym, za które odpowiada personel pielęgniarski, takim jak mycie, mycie zębów, pielęgnacja odleżyn, ran, zmiana ubrań czy zmiana pieluch. Chociaż wiele umiejętności jest zwykle takich samych jak umiejętności pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów, główną wadą bycia opiekunem jest brak możliwości rozwoju zawodowego. Praca jako opiekun najczęściej oferowana jest za granicą w Niemczech. Praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się jednak z dodatkową wadą, a mianowice rozstanie się z rodziną.

Samorealizacja

Potrzeba samorealizacji jest dla każdego z nas naturalna. Każdy zawód jest inny, a wśród wielu ludzi szukających swojego miejsca na naszej planecie niektórzy czują się bardzo dobrze, pomagając innym i służąc innym. Opieka nad osobami starszymi niekoniecznie jest nieprzyjemną odpowiedzialnością.

Praca opiekuna jest:

  • sposobem na życie,
  • dzięki takiej pracy doceniamy swoją sprawność fizyczną,
  • powodem do wyzwalania optymizmu i radości z tego co mamy,
  • a najczęściej z tego iż jesteśmy zdrowi, silni i możemy pracować, pomagając tym którzy już nie są samodzielni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.