Praca jako lektor języka angielskiego – wszystko, co warto wiedzieć

Kobiet pracuje jako lektor języka angielskiego

Artykuł partnera.

Lektor języka obcego to swoisty przewodnik po zupełnie innym świecie. Prowadzenie zajęć edukacyjnych, monitorowanie postępów swoich uczniów podczas lekcji indywidualnych lub grupowych – oto codzienność lektora. Jakie uprawnienia trzeba mieć, by zostać lektorem? Czy trzeba mieć jakieś wyjątkowe umiejętności?

Uniwersalny język XXI wieku

Języki obce są niezbędne w naszym życiu. W szczególności dotyczy to języka angielskiego, który jest językiem uniwersalnym, którego znajomość jest niezbędna, by móc bez przeszkód poradzić sobie w świecie – w pracy, podróżach, życiu codziennym. Nauka języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego, pojawia się obecnie już na etapie przedszkolnym. Powstają zajęcia dla maluszków, które poprzez zabawę pozwalają przyswajać nowe słówka, wyrażenia, oswoić się z melodyką języka, z jego brzmieniem. Język angielski wkracza w coraz więcej branż, dlatego jego znajomość jest konieczna w wielu zawodowych sferach. Warto od najmłodszych lat poznawać język, przyswajać go w jak najbardziej naturalny sposób, który jest charakterystyczny dla sposobu prowadzenia zajęć dla dzieci.

Praca lektora – z czym to się je?

Jak zostać lektorem? Praca dla lektora angielskiego wymaga od kandydata kilku podstawowych cech i umiejętności. Najbardziej kluczowym wymaganiem jest doskonała znajomość materii – czyli języka. Nawet najlepsi lektorzy wciąż doskonalą swoje umiejętności, biorą udział w kursach podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje językowe. By rozpocząć pracę w placówkach prywatnych nie jest konieczne posiadanie dyplomu ukończenia studiów filologicznych, lecz dobrze jest móc pochwalić się certyfikatem potwierdzającym poziom znajomości języka, który następnie będzie sprawdzony podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Do podjęcia pracy lektora języka obcego potrzeba jednak wiele więcej – sama chęć dzielenia się swoją wiedzą nie wystarczy. Lektorzy najczęściej pracują z dziećmi i młodzieżą – taka grupa uczniów jest dość wymagająca, dlatego prócz walorów związanych ze znajomością języka, lektor musi być uzbrojony w pełen komplet kompetencji miękkich. Jakich?

Umiejętności miękkie to zdolności związane z osobowością człowieka, które są trudne do zmierzenia. Z całą pewnością w pracy nauczyciela-lektora przyda się wysoko rozwinięta umiejętność radzenia sobie ze stresem, inteligencja emocjonalna, organizacja pracy i zarządzanie własnym czasem. Kreatywność jest niezwykle pożądana w pracy z dziećmi, ich krótki czas możliwości skupienia wymaga, by co chwilę podsuwać im nowe, kreatywne pomysły, zadania, ćwiczenia. Niezawodność, zaangażowanie, otwartość na nowe rozwiązania i wysoka kultura osobista również powinny być nieodłączną cechą dobrego lektora.

Gdzie szukać pracy?

Szukając pracy jako lektor warto postawić na renomowane marki szkół językowych i adresy, którym zaufało tysiące uczniów. Jednym z nich jest Early Stage. Lektorzy zrzeszeni w placówkach otrzymują pełen pakiet wsparcia i narzędzi, które pomogą im w sposób wydajny i efektywny pracować. Atrakcyjne stawki i różne formy zatrudnienia pozwalają na dostosowanie się do potrzeb każdego lektora, dlatego możesz zdecydować w jakiej formie i ile będziesz chciał pracować. Niewątpliwą zaletą jest możliwość rozwoju ścieżki swojej kariery, uczestnictwa w szkoleniach i kursach, które poszerzą Twoje kompetencje. Wdrożenie w skuteczną metodę nauczania języka angielskiego, autorskie materiały i scenariusze, dostęp do platformy on-line, która pozwoli poznać metodyczne know-how z pewnością okaże się dużym ułatwieniem, zwłaszcza na początku drogi zawodowej. Pracując w zespole lektorów Early Stage twórcze projekty, niebanalne pomysły i możliwość wykazania się własną pomysłowością są jak najbardziej pożądane!

Zaintrygowany? Sprawdź pełną ofertę pracy na https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas. Podziel się swoją wiedzą, energią i pozwól nowemu pokoleniu na łatwiejsze rozumienie świata i poszerzanie swoich horyzontów! Wszak „granice mojego świata są granicami mojego języka” – i to powiedzenie jest dobrym punktem wyjścia do nauki nowych języków i rozwijania swoich dotychczasowych kompetencji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.