Praca i życie w Holandii- jak wyglądają koszty utrzymania?
Ostatnimi czasy, to właśnie Holandia stała się popularnym kierunkiem na emigrację zarobkową, wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, gdyż za pośrednictwem agencji pracy, można szybko, a przede wszystkim bezpiecznie, znaleźć pracę w swoim zawodzie, a dodatkowo zarobić, często dwa razy więcej niż w naszym kraju. Jednak każdy wyjazd wiąże się z kosztami utrzymania, które należy będzie pokryć. Sprawdźmy więc, jak wyglądają średnie koszty życia, właśnie w Holandii.
Wydatki za najem mieszkania
Jeśli niestety w ofercie pracy nie znajdziemy zakwaterowania na koszt pracodawcy, mieszkanie musimy wynająć sami. W Holandii 31% społeczeństwa stawia na wynajem, gdyż zakup własnego M jest bardzo kosztowny. Ceny za kawalerkę, czyli pokój z kuchnią i łazienką, często także małym balkonem to koszt od 600 Euro do nawet 1300 Euro.
Wszystko zależy od lokalizacji. Sam Amsterdam i większe miasta, mają bardzo wygórowane ceny, dlatego też lepiej szukać mieszkania na obrzeżach. Jeśli do ceny najmu nie są wliczone rachunki, należy pamiętać o dodaniu około 70 Euro za wodę, jednak tylko raz w roku. Podobnie przedstawia się prąd, około 65 Euro miesięcznie. Dodatkowe usługi jak np. Internet i telewizja to koszt średnio, również 70 Euro.
Ceny jedzenia w Holandii
Da się gołym okiem zauważyć, że ceny jedzenia w Holandii, są znacznie wyższe od tych w Polsce, dlatego nie warto bagatelizować tego wydatku. Spójrzmy chociażby na cenę chleba, która w naszym kraju średnio wynosi 2,5-3 złote, a w Holandii jest to od 1,5 do nawet 3 Euro. Oczywiście po przyjeździe, warto w swojej okolicy znaleźć tanie, lokalne dyskonty, gdzie zwykle można liczyć na o wiele niższe ceny.
Transport publiczny
Wiadomo, że nie każdy wyjeżdża do pracy swoim samochodem. Należy się więc liczyć z kosztami transportu publicznego, szczególnie w przypadku większych miast. Otóż zwykły bilet normalny, bez względu na to czy wybraliśmy autobus czy tramwaj, na całą trasę kosztuje 3 Euro. Jednak Holendrzy pokochali rowery, gdyż jest to tani i ekologiczny środek transportu. Można je wynająć na cały dzień, ale także na godzinę, gdzie godzinnej przejażdżki to około 2 Euro.
Holenderskie podatki
Podczas analizy kosztów, jakie będziemy musieli ponieść żyjąc i utrzymując się w Holandii, nie sposób pominąć podatków. Jest dostępna zarówno niższa stopa opodatkowania czyli 36,93 procent, jak i wyższa 49,50%. Podatki są wysokie, a stopa zależy przede wszystkim od naszych zarobków. Jednak Holandia dysponuje wieloma ulgami podatkowymi, z których można skorzystać. Sam podatek VAT na żywność wynosi około 6-9%.