Powrót do biura po pandemii? Niekoniecznie. Hybrydowy model pracy zyskuje coraz bardziej na popularności

Kobieta pracuje hybrydowo trzymając psa na kolanach

Hybrydowy model pracy to połączenie pracy stacjonarnej oraz zdalnej. Nie jest to nowe rozwiązanie, ale cieszy się rosnącą popularnością w czasach pandemii koronawirusa. Jeśli nie wyobrażasz sobie powrotu do biura, może to być świetny sposób na wykonywanie służbowych obowiązków.

Praca zdalna nie dla każdego

Na początku pandemii COVID-19 wiele firm zdecydowało się na przejście na tryb zdalny, by zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Gdy pandemia zakończy się, dwie na trzy osoby przewidują, że nadal będą pracować zdalnie – czytamy w raporcie Deloitte „The Voice of the European workforce 2020”. Praca w trybie home office może oznaczać wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Są to m.in. brak konieczności dojazdu do pracy i lepsza organizacja czasu pracy oraz życia domowego, a dla firmy niższe koszty utrzymania biura czy wynajmu powierzchni.

Jednak ten model pracy nie zawsze się sprawdza i nie każdy pracownik chciałby wykonywać obowiązki służbowe z domu. Także nie każdy pracodawca dopuszcza taki model pracy, jeśli nie jest on konieczny.

Jeśli pracownik ma małe dzieci albo niewielkie mieszkanie, może uznać, że praca zdalna zajmuje mu zbyt dużo czasu albo nie jest komfortowa. Nie każdy ma w domu odpowiednie warunki, by skoncentrować się na zadaniach służbowych. Inni mają problem, by oddzielić czas pracy od czasu dla siebie lub popadają w depresję, gdyż nie potrafią wyznaczyć jasnej granicy. Rozwiązaniem alternatywnym jest praca w trybie hybrydowym.

Zdalnie i stacjonarnie

Wiele osób nie wyobraża sobie jednak powrotu do biura na stałe. Po zakończeniu pandemii koronawirusa tylko 22 proc. ankietowanych deklaruje chęć pracy wyłącznie w biurze przez cały tydzień. Większa część z nas odzwyczaiła się od tego trybu pracy, część zmieniła nie tylko nawyki, ale też miejsce zamieszkania. Duża część pracowników chętnie pracowałaby na stałe hybrydowo. Hybrydowy model pracy to dla wielu osób optymalne rozwiązanie nie tylko na czas pandemii. Również pracodawcy coraz chętniej godzą się na łączenie pracy w biurze z home office. Tym bardziej że przez ostatnich kilka miesięcy doskonale przygotowali się na taką zmianę. Praca hybrydowa to oszczędność czasu oraz wzrost efektywności.

Praca hybrydowa może mieć różne formy. Szczegóły trzeba ustalić z pracodawcą. Najczęściej polega ona na wykonywaniu obowiązków służbowych przez dwa albo trzy dni w biurze, a w pozostałe dni – w domu. Pozwala to na dostosowanie sposobu pracy do możliwości i potrzeb pracowników, a także na kontakt nie tylko online zarówno z pracodawcą, jak i członkami zespołu. Jednak i praca zdalna, i hybrydowa wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca do pracy.

Jak urządzić kącik do pracy w domu?

Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej przestrzeni, kącika lub pokoju, w którym urządzimy biuro. Wstaw tu funkcjonalne i regulowane biurko z dostępem do naturalnego światła oraz ergonomiczny fotel. Ważne, by pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała i zadbać o kręgosłup. Jeśli pracujemy w trybie home office, warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na prawidłową pozycję kręgosłupa podczas wykonywania pracy.

Nie oszczędzaj na oświetleniu – to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domowego biura, nawet jeśli jest ono w wersji mini. Skompletuj jeszcze drukarkę i pozostały sprzęt, pojemniki biurowe na dokumenty, słuchawki przydatne podczas pracy na home office. Postaw jednak na minimalizm, bo jedynie w uporządkowanej przestrzeni możliwa jest wydajna i efektywna praca.

Źródła

  1. https://www.prawo.pl/kadry/praca-zdalna-po-pandemii-czy-i-jak-pracodawca-powinien,509385.html
  2. https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/pracodawca-albo-pracownik-nie-chca-pracy zdalnej-czy-maja-do-tego-prawo,72819.html
  3. https://businessinsider.com.pl/firmy/praca-zdalna-weszla-w-krew-milenialsi-nie-chca-wracac-do-biur/k1yvsxw
  4. https://businessinsider.com.pl/firmy/praca-zdalna-weszla-w-krew-milenialsi-nie-chca-wracac-do-biur/k1yvsxw
  5. https://pulsmedycyny.pl/eksperci-podczas-pracy-zdalnej-u-wielu-osob-nasilily-sie-bole-plecow-1112817

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.